آفات و بیماری های درخت موز

آفات و بیماری های درخت موز

نوکاریز | موز هم مانند سایر گیاهان و درختان آفات و بیماری های خاصی دارد که برای تولید میوه مرغوب و با کیفیت و محصول زیاد باید با این آفات و بیماری ها مبارزه کرد تا گیاه بتواند به رشد معمول خود ادامه دهد.مبارزه با آفات هر محصول به قدری جدی است که در صورت عدم مبازره با این آفات و بیماری ها ممکن است کل محصول کشاورز به خطر بیفتد.در زیر مهمترین آفات و بیماری های موز به تفکیک بیان شده است و همچنین راهکارهایی برای مبارزه با این بیماری ها و آفات در نظر گرفته شده است.

نوکاریز | بیماریهای مهم میوه موز:

از بیماریهای مهم میوه موز می توان به آنتراکنوز (Anthrachnose)، بیماری سیگاری شدن انتهای موز(Cigarend rot) و بیماری تاج میوه و بیماری (Finger rot) را نام برد.

برای کنترل این بیماریها رعایت نکات زیر ضروری است:

۱-حتی الامکان میوه قبل از رسیدگی کامل از درخت (یعنی حداکثر به اندازه سه چهارم ۴/۳گردشدن برجستگی های طولی روی میوه) برداشت شود.

۲-میوه ها را در طول دوره سردتر بریده و برداشت نمائید و این بدین معنی است که این عمل ازصبح زود تا وسط صبح و یا در مدت هوای ابری صورت گیرد.

۳-میوه های برداشت شده را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید زیرا این عمل به سرعت باعث افروختگی و سوختگی موز می شود. خوشه ها باید مستقیماً به انبار بسته بندی حمل شده و در مدت حمل باید تحت سایه قرار گیرند.

۴-جلوگیری از آسیب و زخمی شدن میوه ها در هنگام برداشت و استفاده از تیمارهای فیزیکی و قارچ کش های سیستماتیک و کاهش سریع درجه حرارت میوه بعد از برداشت باید صورت گیرد.

۵-آب شستشو میوه باید مرتباً تعویض شود تا اسپورهای آلوده کننده قارچ در آب تجمع زیاد نداشته باشند.

نوکاریز | آفات و بیماریهای موز :

الف: آفات موز:

۱-شته موز (Pentalonia nigronervosa)

این آفت در کشورهای استرالیا ، سریلانکا و هند وجود دارد این حشره ناقل بیماری ویروسی بونچی تاپ می باشد این حشره معمولاً در کلنی های کوچک تا خیلی بزرگ از حشرات کامل ماده بی بال ، زنده زای بالدار و پوره ها روی موز مشاهده می شود.

در مورد گیاه موز این شته ها در قاعده ساقه در قسمت انتهای ساقه و محورهای برگ دیده می شود در جمعیت های بالا ممکن است روی برگهای تازه و جوان نیز دیده شود در این حالت غالباً در سطح زیرین برگها و در دو طرف رگبرگها یا در قسمت نوک برگ و همچنین روی برگها بازنشده دیده می شوند.

روش های کنترل آفت :

سمپاشی با سموم سیستمیک مانند دیمیتوات ، متیل دیمتون ، تیومتون و فسفامیدون برای کنترل و پائین آوردن جمعیت این حشره استفاده می شود.

۲-سرخرطومی ریزوم موز (Cosmopolites Sordidus ) و سر خرطومیOdioporus longicollis  :

حشرات کامل بطور ۱ سانتیمتر و به رنگ قهوه ای تیره ، سرکم و بیش کشیده و بصورت یک خرطوم درآمده است که در گونه های مختلف به شکل متفاوتی می باشد و قسمت عمده بدن بوسیله فلس پوشیده شده است و این حشره از ریزوم های زیرزمین تغذیه می کنند.

روش های کنترل آفت :

 استفاده از آلدرین ۰۵/۰ درصد یا  BHC  ۰۵/۰ درصد بصورت سمپاشی روی خاک اطراف بوته ها می باشد یک روش درمان عملی عبارت است از سوزاندن بقایای گیاهی و ریزوم های آلوده و کاشت نهال های سالم موز در خاکهای جدید و کاملاً زهکش دار می باشد.

۳-تریپس برگ Panchaetothrips indietus :

علائم خسارت شامل پیچیدگی برگ ها ، زرد شدن و نهایتاً خشکیدگی برگها می باشد ریزوم ها نمی توانند رشد کنند یا رشد آنها بسیار کند و ضعیف خواهد بود.

روش های کنترل آفت :

گردپاشی با BHC یا کارباریل ۱/۰درصد و مونوکرونوفوس ۰۳/۰درصد بر علیه آفت مؤثر است.

۴-مورچه سفید Clyptotermes ditatatus :

موریانه ها یا مورچه های سفید حشراتی اجتماعی هستند که این حشرات در مناطق گرم و معتدله یافت می شوند.

روش های کنترل آفت :

اختلاط گرد آلدرین ۵ درصد یا هپتاکلر ۵ درصد به میزان ۲۵ کیلوگرم در هکتار درخاک قبل از کاشت موز و یا سمپاشی خاک با BHC و استفاده از این سم همراه با آب آبیاری مؤثر می باشد.

۵-سوسک برگخوار Nodastoma Subcostatum :

سوسک های برگ خوار و میوه خوار برگ و میوه را می جوند.این سوسک ها دارای بدن بیضی شکل ، محدب و رنگ متالیک تا زرد رنگ توام با لکه هایی روی بدن می باشند.

روش های کنترل آفت :

انجام عملیات شخم و سمپاشی BHC

۶-آفت کرم حلزونی Kophene Cuprea :

پروانه کرم حلزونی یک حشره با دامنه انتشار وسیع است.

۷-تریپس گل Thrips hawaiensis :

این حشره به برگها و گلها حمله می کند

روش های کنترل آفت :

۱- گردپاشی یا سمپاشی با BHC2- سمپاشی با دیمتوات به غلظت ۰۳/۰ درصد نیز مؤثر است.

۸-مگس میوه Dacus dorsalis :

مگس های میوه حشراتی با اندازه متوسط و دارای لکه یا نوارهایی روی بال می باشند.

نوکاریز | بیماری های موز :

۱-بیماریهای ویروسی موز :

بیماری بونچی تاپ که از مهمترین بیماریهای ویروسی به شمار می آید.این بیماری وسیله ویروس بونچی تاپ ایجاد می شود و بوسیله شته موز در مزارع موز منتشر می گردد علائم بیماری بونچی تاپ در پاجوش های آلوده تولید برگ های باریک ، خیلی کوتاه می کنند که علائم زردی و موزامیک را نشان می دهند و حاشیه برگ ها بطور قابل ملاحظه ای به سمت بالا خم می شوند این برگ ها قابلیت خم شدن از سمت بالا را ندارند و معمولاً راست و مستقیم می ایستند و نهایتاً به هم پیوسته شده و حالتی پیدا می کنند که محور برگ طول آن کاهش یافته و حالت روزت مانند به گیاه می دهد و نام این بیماری نیز به همین علت است.

قسمت هوایی این گونه گیاهان حالت خشک، ترد و شکننده دارند درختان آلوده به این بیماری نمی میرند و بهبودی حاصل نمی کنند و خوشه نیز به ندرت تولید می شود.

در مراحل اولیه آلودگی جوانترین برگ ها در حواشی به رنگ سبز روشن در می آیند برای تشخیص قطعی می توان سطح زیرین قاعده جوانترین برگ ها را در مقابل نور قرار داد اگر موز آلوده باشد خطوط سبز رنگ تیره باریکی بصورت خط چین و پراکنده و گاهی پیوسته دیده می شوند که بین رگبرگ ها و به موازات آنها به سمت نوک رگبرگ میانی کشیده شده اند.

نحوه کنترل بیماری :

۱-دقت در انتخاب پاجوشهای عاری از آلودگی به بیماری

۲-از بین بردن گیاهان آلوده به محض مشاهده علائم بیماری

۳-به منظور از بین بردن شته ناقل می توان روغن کروزل روی موزهای آلوده پاشید تا روغن از طریق قاعده برگ به درون ساقه کاذب نفوذ نماید.

۴-تزریق محلول ۱ درصد D ۴٫ و ۲ به میزان ۱۵ میلی لیتر برای هر بوته در ارتفاع ۳۰ سانتیمتر از سطح خاک

موزاییک موز (Banana mosaic) :

این بیماری با ایجاد علائم موزاییک روی برگ بخوبی شناخته می شود و گیاهان آلوده کوتوله شده ، برگ ها اندازه شان کوچک شده و به صورت خوشه در می آیند و به ندرت موزهای آلوده تولید میوه می نمایند.

پوسیدگی مرکزی یا زردی مسری (Heart rot or infections chlorosis) مهمترین علائم این بیماری وجود علائم کلروتیک در برگ های جوان است که در این حالت نوارهای از خطوط سبز روشن تا متمایل به زرد مشاهده می شود که به سمت خارج از رگبرک میانی کشیده شده اند در طی ماه های سردتر یک نوع پوسیدگی سیاه و نرم ممکن است تمام دمبرگ را فراگیرد و به سمت قسمت مرکزی گیاه پیشرفت نماید.

نحوه کنترل بیماری :

وقتی علائم بیماری مشاهده شد می توان از یک حشره کش استفاده نمود و به محض اتمام کار باید تمام بقایای گیاه کنده شده و از بین برده شوند.

۲-بیماری های قارچی موز :

بیماری پانامایی (Panama disease) :

عامل این بیماری قارچ Fusarium oxysporium می باشد ظهور رنگ زرد تیره در حواشی برگ های پایینی که بعداً به رنگ قهوه ای و نهایتاً خشک می شوند از علائم وجود این بیماری است محور برگ ها شکسته شده و برگ های مرده به تدریج در اطراف ساقه کاذب ریزش می کنند برای تشخیص خوب و دقیق بیماری پانامایی موز می توان با ایجاد شکاف در قاعده تنه و دو نیم نمودن ساقه ، حلقه یا خطوط مدور قهوه ای متمایل به سیاه روی ریزوم و در تمام جهات در بین بافتهای سفید مشاهده نمود.

نحوه کنترل بیماری :

۱-از بین بردن بقایای گیاهان آلوده

۲-قارچ کش های واپام و تیرام و مرکوریک کلراید

۳-بهترین روش کنترل این بیماری استفاده از ارقام مقاوم است.

پوسیدگی ساقه کاذب یا پوسیدگی مرکزی Pseudostem Rot or Heart Rot :

این بیماری بوسیله قارچ Botryodiplodia ، Fusarium Gloeosporium ایجاد می شود در گیاهان آلوده برگ های داخلی پوسیده و می میرند و برگ های جدید مجدداً بوجود می آیند پوسیدگی به تدریج به سمت پائین ریزوم پیشرفت نموده و از ظهور گل آذین جلوگیری می کند.

نحوه کنترل بیماری :

۱-اقدامات بهداشتی در هنگام کاشت ، زهکش خوب و فواصل مناسب کاشت

۲-سمپاشی به موقع گیاهان با مخلوط بوردو مفید است و از انتشار بیماری جلوگیری می کند.

لکه برگی یا بیماری سیکاتوکا :

این بیماری غالباً به برگها حمله می کند و علائم این بیماری که بوسیله قارچ Cercospora musa ایجاد می شود شامل ظهور خطوط زرد یا زرد کمرنگ که بطور وضوح در هر دو سطح برگ (بیشتر در سطح برگ) می باشد این خطوط لکه های باریک و بیضی شکل یا عرضی به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه و به طول حدود نیم اینچ و به عرض یک هشتم اینچ۸/۱ می دهند.

نحوه کنترل بیماری :

۱-حذف و انهدام برگهای آلوده

۲-مخلوط بوردو و سایر ترکیبات مسی

۳-کاربرد اکسی کلرومس ، زنیب و اکسیدمس بفواصل ۳ هفته یکبار

بیماری نقطه برگی leak speckle :

این بیماری در سطح زیربرگها بوجود می آید و بصورت نقاط سیاه مجتمع یا پراکنده و یا به صورت نقاط قهوه ای متمایل به سیاه با اندازه مختلف و به میزان زیاد دیده می شوند.

بیماری لکه برگی بزرگتر یا لکه برگی کوردانا :

این بیماری بسیار واضح تر و بزرگتر از لکه برگی های معمولی است و این لکه ها وقتی تکامل یافتند بصورت نقاط بیضی شکل بزرگ ظاهر می شوند.

بیماری نوک سیاه Black tip :

این بیماری علاوه بر لکه برگی باعث سیاه شدن نوک میوه ها می شود و لکه های کشیده و دراز با مرکز خاکستری رنگ روی برگها تولید می شوند لکه ها بزرگ شده و تولید لکه های بزرگ تر نمود.

منبع : نوکاریز

0 دیدگاه برای آفات و بیماری های درخت موز

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

29 + 5 =