آموزش تولید گوجه فرنگی از کاشت تا برداشت

آموزش تولید گوجه فرنگی از کاشت تا برداشت

گوجه فرنگی محبوب ‌ترین و رایج‌ترین محصول گلخانه‌ای در کل دنیا می‌باشد. با استفاده از کنترل دمای مناسب و فراهم‌ آوردن مقدار زیادی از نور، گلخانه دارها در اکثر نقاط دنیا می توانند دو بار در سال، گوجه فرنگی برداشت کنند. شرایط درون گلخانه می بایست به دقت مدیریت شود تا برای گیاهان بیماری به وجود نیاید و عملیات گرده افشانی گل ها به درستی صورت گیرد.

بسیاری از گوجه های تولید شده تجاری در محیط های بدون خاک با استفاده از یک محلول کود مصنوعی پرورش داده می شود و قبل از این که برسند چیده می شوند.این دو مورد منجر می شود ظاهر گوجه فرنگی خوب به نظر برسد اما مزه خوبی نداشته باشد. تحقیقات همچنین نشان داده اند که گوجه فرنگی های ارگانیک و داخلی ، ترکیبات شیمیایی پیچیده تری نسبت به میوه های تولید شده تجاری دارند و طعم بهتری دارند و به احتمال زیاد این نوع گوجه فرنگی سطوح بالاتری از رنگدانه های لی کوپن دارند که به باز شدن رگ های مسدود کمک می کند و تصور می شود یکی از دلایل رژیم غذایی مدیترانه ای بسیار سالم همین است.

نوکاریز | راه اندازی گلخانه مناسب کشت گوجه فرنگی :

۱- دما را بررسی کنید. گوجه فرنگی معمولاً روزها در بازه ی دمایی  ۲۱ تا ۲۷ درجه و شب ها در بازه ی دمایی  ۱۶ الی ۱۸ درجه ی سانتی گراد، رشد بهتری دارد. قبل از کاشت گوجه فرنگی، در مورد توانایی تان در زمینه ی تامین این بازه های دمایی به مدت چند ماه اطمینان حاصل کنید.

ایده آل این است که در روزهای ابری، دماها  بایستی به دمای ایده آل  دمایی نزدیک شوند (یعنی در روز به دمای ۲۱ درجه و در شب به دمای ۱۶ درجه نزدیک تر باشند) و در روزهای آقتابی و صاف به کران بالایی  بازه های دمایی و یا حتی بالاتر از آن ها نزدیک تر باشند (منظور از کران بالای بازه، دمای ۲۷ درجه در روز و ۱۸ درجه در شب است).

همچنین می بایست رطوبت را زیر ۹۰ درصد نگه دارید تا کپک های قارچی روی برگ ها شکل نگیرند. عملیات تهویه را به صورت منظم و علی الخصوص در صبح های سرد و ابری انجام دهید تا هوای خشک و تازه به گلخانه دمیده شود.

۲- یک گونه ی خاص از گوجه  فرنگی را انتخاب کنید. هزاران گونه از گوجه فرنگی وجود دارند که برای کسب اطلاعات در مورد آن ها می توانید به پرورش دهندگان اطرافتان مراجعه کنید. در این جا تعدادی نکته و راهنمای کلی آورده شده که می توان از آن ها در تمامی مناطق جغرافیایی بهره گرفت:

برخی از گونه  های گوجه  فرنگی در بازار موجود هستند که به گونه های گلخانه ای مشهور می باشند. این ارقام در برابر شرایط گلخانه ای مقاوم تر هستند.

ذکر حروف VFNT و A پس از نام هر یک از گونه های گوجه فرنگی بدین معناست که آن گونه در برابر بیماری مقاوم می باشد.

گوجه های «نامحدود» دائماً رشد کرده و میوه تولید می کنند و می توانید از آن ها برای دوره ی طولانی تری در داخل گلخانه بهره برداری نمایید. اما اگر فضای کافی ندارید، گونه  های «محدود» گوجه فرنگی را بکارید که رشدشان در ارتفاع معینی متوقف می شود.

۳- یک محیط برای کشت انتخاب نمایید. گوجه فرنگی می تواند در هر محلی که به خوبی زه کشی شده باشد، رشد کند. شما می توانید از ترکیب بدون خاک یا یکی از موارد زیر استفاده نمایید:

الف) کیسه های پرلیت یا قطعات سنگ، ارزان ترین گزینه در این حوزه محسوب می شوند.

ب) برخی از پرورش دهندگان ترجیح می دهند از ترکیب خزه ی اسفاگنوم و ورمی کولیت با نسبت مساوی استفاده نمایند.

ج) ترکیب خاک استریل بخرید یا خودتان آن را بسازید. حتماً قبل از استفاده از خاک یا کود باغچه ، آن ها را استریل کنید. در صورتی که تمایل به نصب سیستم آبیاری ندارید، می توانید این گزینه را انتخاب کنید.

۴- توصیه می شود که یک سیستم آبیاری نصب کنید. اکثر پرورش دهندگان از لوله های قطره ای برای آبرسانی به هر بوته استفاده می کنند. می توان یک تزریق کننده ی کود نیز به این لوله متصل نمود تا کودرسانی را نیز به صورت خودکار انجام دهد.

نوکاریز | نحوه کاشت گوجه فرنگی :

۱- جعبه ی اولیه را با مخلوط گلدان پر کنید. در ابتدا جعبه را با آب و صابون بشویید تا ضدعفونی شود. سپس جعبه را با یکی از ترکیباتی که در بالا ذکر شده پر نماید.

اگر از خاک استفاده می کنید، آن را استریل کنید.

اگر از ترکیب بدون خاک استفاده می کنید، به محلول تغذیه ی بذر نیز نیاز خواهید داشت (پایین را ببینید).

۲- هر بذر را در جای خودش بکارید. سوراخی با قطر ۶ میلی متر در هر یک از بخش های جعبه ی اولیه ایجاد نمایید. یک عدد بذر را در هر سوراخ بیاندازید. روی بذر را با اندکی از مخلوط گلدان بپوشانید.

۱۰ الی ۱۵ درصد بیش از ظرفیت مورد انتظارتان بذر بکارید تا در ادامه بتوانید بذرهای ناسالم را کنار بگذارید.

۳- از آب یا محلول تغذیه ی رقیق شده برای مرطوب کردن استفاده نمایید. برای خاک از آب ساده و برای ترکیبات بدون خاک از محلول تغذیه استفاده کنید. در هر دو صورت، آن قدر به این ترکیب ها آب اضافه کنید که به صورت توده درآیند. به صورت منظم آب اضافه کنید تا مخلوط مرطوب بماند.

استفاده از محلول تغذیه ی ۵-۲-۵ که شامل کلسیوم و منیزیم می باشد ایده آل است. محلول را بر اساس دستورالعمل های راهنما رقیق نمایید.

۴- جعبه را در یک طاقچه ی گرم بگذارید. قبل از جوانه زدن بذرها، آنها را به گلخانه منتقل نکنید تا بتوانید وضعیت بیماری و آفات را در آن ها بررسی کنید. مقدار زیادی از نور آفتاب را برای آن ها فراهم کرده و دمای طول روز را در محدوده ی ۲۴ الی ۲۷ درجه ی سانتی گراد نگه دارید.

برای کنترل کردن دما، می توانید ابتدا جعبه را در قسمتی که به صورت مقطعی زیر نور آفتاب است بگذارید. در ادامه و پس از جوانه زدن بذرها، آن ها را به قسمتی که آفتاب به صورت کامل می تابد منتقل کنید. این فرایند معمولاً ۵ الی ۱۲ روز طول می کشد.

۵- آن ها را در محفظه های بزرگ تر بکارید. پس از گذشت دو هفته از پیدایش بذرها، آن ها را به گلخانه انتقال داده و در گلدان های کوچکی بکارید. پس از گذشت ۶ الی ۸ هفته یا هنگامی که ارتفاع بوته ها به ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر رسید، آن ها را وارد کیسه یا گلدان های بزرگ تری کنید. هر بوته ی معمولی نیازمند ۵/۰ الی ۱ متر مربع از مواد گلدان می باشد (بین ۷/۳ الی ۵/۷ گالن و ۱۴ الی ۲۸ لیتر). فضای کافی را در نظر بگیرید، زیرا حتی گونه های کوچک تر نیز در گلدان های کوچک، میوه های کمتری تولید می کنند.

اگر حشره، کپک یا نشانه ی بیماری خاصی روی هر یک از بوته ها می بینید، آن موارد را به گلخانه منتقل نکنید.

به هر بوته فضایی معادل ۳۷/۰ متر مربع بدهید. فاصله ی کم میان بوته ها می تواند باعث کاهش جریان هوا و افزایش بیماری شود.

۶- میزان pH و سطح کلسیوم را تنظیم کنید. قبل از انتقال نهایی به گلدان های بزرگ، بهتر است که pH خاک را محاسبه کنید که در حالت ایده آل می بایست بین ۸/۵ و ۸/۶ باشد. اگر خاکتان خیلی اسیدی است، به ازای هر ۸/۳ لیتر از مخلوط گلدان، ۵ میلی لیتر آهک به آن اضافه کنید. این ترکیب علاوه بر افزایش pH، باعث افزودن کلسیم به خاک می شود که می تواند جلوی پوسیدگی شکوفه ها را در آینده بگیرد.

در صورتی که pHتان در محدوده ی مناسب بود؛ به جای آهک از سنگ گچ یا کلسیم سولفات استفاده کنید تا بدون تغییر pH صرفاً به خاکتان کلسیم اضافه شود. همچنین می توانید به صورت جایگزین از کودی استفاده کنید که کلسیم دارد و هر هفته یا دوهفته یک بار از آن بهره بگیرید.

در روش هیدروپونیک، می توانید کلسیم نیترات را وارد سیستم آبیاری کرده و بدین طریق کلسیم مورد نیاز خاک را تامین کنید. این فرایند نیاز به یک تزریق کننده ی ثانویه دارد، زیرا نمی توان کلسیم نیترات را در کود اصلی ذخیره نمود.

نوکاریز | مراقبت از بوته ها :

۱- به صورت منظم به آن ها کود بدهید. از روزی که بوته های گوجه فرنگی را در گلدان نهایی قرار دادید، عملیات کوددهی را شروع کنید. از یک کود کامل و دارای نیتروژن یا پتاسیم بالا نظیر کود ۱۵-۵-۱۵ یا ۵-۲-۵ استفاده کنید. بر اساس دستور العمل های دفترچه ی راهنمای کود آن را به صورت محلول درآورده و از آن استفاده نمایید.

در موعد رسیدن میوه ها کمتر از کود استفاده کنید. در اواخر پاییز یا زمستان کود نزنید، مگر اینکه از نورهای مصنوعی یا هیترهای مطمئن در گلخانه تان بهره گرفته باشید.

۲- ساقه های ناخواسته یا «دستک ها» را جدا کنید. این کار را هفته ای یک بار انجام دهید. قفط غنچه ی اصلی در بالای ساقه و ساقه ی زیر آن را نگه دارید. این کار باعث می شود که بوته به جای رشد عرضی به صورت عمودی رشد کند.

در صورتی که قسمت بالای بوته تان آسیب دیده باشد، ساقه ی ناخواسته ی بالایی می تواند به عنوان شاخه ی اصلی جدید کار کند.

۳- بوته های گوجه فرنگی را سرپا نگه دارید. پایه هایی تهیه کرده و بوته ها را به آرامی و با استفاده از ریسمان به آن ها گره بزنید تا عمودی باقی بمانند. در صورت لزوم از گیره های پلاستیکی باغبانی برای نگه داشتن ریسمان استفاده کنید.

در کاربردهای تجاری، در مصرف مواد صرفه جویی شده و از یک سیم در هر ردیف استفاده می کنند. در طول سیم و در فواصل ۶ متری، پایه ای در زمین فرو می کنند که از آن پشتیبانی کند. به دور هر گیاه ریسمان بسته شده و آن را به سیم مذکور گره می زنند تا سرپا بماند.

۴- به گرده افشانی گل ها کمک کنید. بر خلاف خیلی از گیاهان، گوجه فرنگی خودش می تواند گرده افشانی کند اما در این راستا به کمک احتیاج دارد. گرده ی گل گوجه فرنگی در داخل یک لوله محبوس شده و می بایست از طریق ارتعاش آزاد شود. از آن جایی که اکثر گلخانه ها زنبور عسل ندارند و باد هم درون آن ها جریان پیدا نمی کند، خودتان می بایست دست به کار شده و پس از بازشدن کامل گل ها در نقش گرده افشان ظاهر شوید.

برای دریافت بهترین نتایج، یک لرزاننده ی الکتریکی که مخصوص گیاهان است خریداری کنید. هر روز بین ساعت های ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر، لرزاننده را نزدیک ساقه ی گل کنید و دکمه ی آن را فشار دهید. (می توان از مسواک الکتریکی نیز به عنوان ابزاری مفید که البته کارایی کمتری دارد بهره گرفت).

به منظور صرفه جویی در زمان، می توانید از یک دمنده برای هدایت باد به سمت خوشه ی گل ها استفاده کنید.

گلخانه دارهای عمده می بایست استفاده از زنبور عسل را مدنظر داشته باشند.

به عنوان آخرین راهکار، می توانید ساقه ی هر گل را به آرامی تکان دهید. البته این کار ریسک بالایی داشته و می تواند منجر به خرابی شود.

۵- میوه و گیاهان را هرس کنید. سوای از جداسازی ساقه های ناخواسته، نیازی نیست که قبل از میوه دادن گیاه، عملیات هرس کردن را شروع کنید.

هنگامی که میوه شروع به رشد کرد، ۴ یا ۵ میوه را روی هر خوشه باقی گذاشته و بقیه را بچینید؛ کوچک ترین و نافرم ترین میوه ها را در این مرحله انتخاب کنید و آن ها را از شاخه جدا کنید. در صورت بزرگ بودن بیش از حد میوه ها یا قرارداشتن در شرایط زمستانی، فقط ۳ میوه را در هر خوشه نگه دارید و باقی موارد را جدا کنید. امکان دارد که گونه های دارای میوه ی کوچک تر نیازی به هرس کردن نداشته باشند.

پس از بالغ شدن میوه، برگ های کهنه را از خوشه های پایین تر جدا کنید. این کار باعث می شود که هوا به شکل بهتری جریان پیدا کند.

۶- تا حد امکان فرایند برداشت را به تاخیر بیاندازید. هرقدر میوه ها بیشتر روی شاخه باقی بمانند، ساختار کامل تر و رنگی قرمزتر پیدا خواهند کرد. پرورش دهندگان بازاری معمولاً یک مقدار زودتر برداشت می کنند (هنگامی که میوه ۶۰-۹۰ درصد رسیده است). زیرا ارسال محصولات به بازارهای مختلف نیازمند زمان است و میوه های نسبتاً رسیده طی این مدت زمان می توانند کاملاً پخته شوند.

0 دیدگاه برای آموزش تولید گوجه فرنگی از کاشت تا برداشت

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

29 + 1 =