معرفی گاو نژاد سیمنتال(Simmental)

معرفی گاو نژاد سیمنتال(Simmental)

گاو نژاد سیمنتال جزو بهترین نژادهای گاو دو منظوره شیری و گوشتی جهان با خاستگاه کشور سوییس می باشد.

این گاو دارای جثه ای بزرگ و شاخ های متوسط است و وزن گاو نر سمینتال حدودا ۱۰۴۳ تا ۱۱۷۹ کیلوگرم و وزن گاو ماده این نژاد ۶۵۸ تا ۸۱۶ کیلوگرم است.

به طور کلی این گاو دارای دست و پنجه قوی می باشد و در عین حال لگنی پهن دارد و پستان های آن بهترین فرم استاندارد هر گاو را شامل می شود.

دلیل پرورش گاو سمینتال به صرفه بودن آن  در شرایط اقتصادی می باشد و با دادن کمترین علوفه و مواد کنسانتره بیشترین شیر و گوشت را می دهد.

 

در حال حاضر بیشتر جمعیت گاو اصیل کشور را نژاد هلشتاین تشکیل می دهد که میزان تولید شیر آن قابل توجه است و در سیستم های صنعتی بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد اما درگیری زیاد این نژاد با بیماری های پستان، زیاد بودن هزینه های درمان، مصرف زیاد خوراک و مشکلات نگه داری در سیستم های روستایی باعث شده است تا بسیاری از دامداران استفاده از نژادهای مقاومتر و کم هزینه تر را مد نظر قرار دهند. در حال حاضر گاو سمینتال بعنوان یک نژاد دو منظوره شیری- گوشتی بطور عمده مورد توجه سرمایه گذاران و پرورش دهندگان بخش دام کشور قرار گرفته است. هر چند که تولید شیر نژاد هلشتاین بیشتر است اما گاو نژاد سمینتال شیر با کیفیت و چربی بیشتری تولید می کند و گوساله های نر سمینتال نیز عملکرد بسیار بهتری نسبت به گوساله های نر نژاد هلشتاین برای تولید گوشت دارند. از این رو در صنعت پرواربندی گوساله اولویت با گوساله های نر سمینتال است و گسترش این نژاد می تواند بخش عمده­ ای از گوشت قرمز کشور را جبران کند. گاو سمینتال به بیماری های پستان مقاومت بیشتری دارد و مشکلات زایش کمتری دارد ضمن اینکه نسبت به گرمای هوا مقاومت بیشتری دارد. از آنجایی که یکی از بزرگترین مشکلات پرورش گاو شیری در دامداری های کشور تنش گرمایی است، استفاده از نژاد سمینتال در مناطقی که پرورش نژاد هلشتاین بخاطر دمای بالا مشکل است، پیشنهاد می شود. از دیگر مزایای پرورش گاو سمینتال می توان به هزینه کمتر خوراک، مدیریت آسانتر و قیمت بالاتر گوساله های آن اشاره کرد.

 

به طور کلی از مهم‌ترين دلایل استفاده از گاو نژاد سیمنتال برای اصلاح نژاد و همچنین محبوبيت اين نژاد در بين دام‌ داران، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

1. بالا بودن راندمان توليد شير (حدود 4100 ليتر شير در هر دوره با 4 درصد چربي و 3.5 درصد پروتئين)

2. افزايش وزن روزانه مناسب (حدود 1300 گرم در روز)

3. بازده گوشتی بالاتر(حدود 63 درصد) نسبت به نژاد هلشتاین و گوشت با كيفيت بالا

4. ‏درصد باروری بالا

5. ‏پستان های با شکل بسیار مناسب

6. ‏مقاومت بالاتر در برابر بیماری ها نسبت به نژاد هلشتاین علی الخصوص درمورد بیماری ورم پستان

0 دیدگاه برای معرفی گاو نژاد سیمنتال(Simmental)

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

17 + 8 =