کاشت تمر هندی با استفاده از دانه ، پیوند زدن و قلمه زدن

کاشت تمر هندی با استفاده از دانه ، پیوند زدن و قلمه زدن

درخت تمر هندی در زبان عربی به معنای خرمای هندی است. این درخت ارتفاعی به اندازه ۱۲ تا ۱۸ متر دارد که جزء درختان همیشه سبز محسوب می شود که دارای تنه بسیار ضخیم همراه با برگ هایی به رنگ سبز تیره می باشد و اندازه طولی هر یک از برگ های این درخت به ۵ الی ۱۲ سانتی متر هم می رسد، رشد این درخت بسیار کند است اما در مقابل عمری بسیار طولانی دارد، زمانی که فصل گل دهی این درخت می شود گل هایی به صورت خوشه ای مانند می دهد، و بعد از آن زمانی که فصل میوه دهی این درخت فرا می رسد میوه هایی همانند لوبیا اما در ابعاد درشت می دهد که اندازه هر کدام ۱۵ سانتی متر می باشد که تمام محتویات داخل این میوه خوراکی می باشد و به طور کلی از کربوهیدرات و آب تشکیل شده که رنگش قهوه ای می باشد و طعم ترش مزه ه ای را دارا می باشد که در صنعت آشپزی کاربرد بسیار فراوانی دارد.

درخت تمبر هندی برای رشد نیاز به مناطق گرمسیری و آب و هوای گرم دارد. نام علمی این درخت Tamarindus indica است. تمبر هندی را می توان به دو طریق کاشت از طریق بذر ( هسته) و پیوند زدن تکثیر کرد.
از درخت تمبر هندی برای ساخت بونسای نیز می‌توانید استفاده کنید. برای تبدیل درخت تمبر هندی باید شاخه‌ها را پس از چوبی شدن هرس کنید و با سیم‌های مخصوص به شاخه‌ها فرم دلخواه بدهید.


نوکاریز | آموزش کاشت هسته گیاه تمر هندی :

کاشت تمر هندی با هسته ان


ابتدا باید بذر تمبر هندی را برای کاشت تهیه کنید. از بذر (هسته) تمبر هندی می توان برای تکثیر استفاده کرد. بذرها را زمانی باید برداشت کرد که میوه‌ها رسیده باشند (دقت داشته باشید که از هسته تمبر هندی های فرآوری شده که پخته شده‌اند نمی توان برای کاشت استفاده کرد، زیرا قدرت جوانه زنی را از دست داده‌اند.)
برای چک کردن رسیدن میوه ها می توانیم روی میوه‌ها را خراش دهیم و اگر قسمت زیرین نیز قهوه‌ای رنگ باشد یعنی میوه ها رسیده و آماده برداشت هستند. همچنین بذرها برای چند ماه می توانند خاصیت جوانه زنی خود را حفظ کنند ، اما با گذشت زمان بیش از یک سال از برداشت، توانایی جوانه زنی بذرها بسیار کم می شود.
برای اینکه خواب دانه ها را بشکنید باید آن ها را به خوبی تمیز کنید طوری که دانه ها همانند یک لوبیای کوچک کاملا تمیز باشد.سپس تمامی دانه ها را بعد از تمیز کردن باید در آب گرم بریزید، تا لایه ضخیم روی دانه نرم شود، بهتر است چندین بار اینکار را تکرار کنید.زمانی که احساس کردید می توان با انگشت پوست روی بذر را جدا کرد کافیست و آن را از آب بیرون بیاورید.
بعد از اینکه تمام پوست های بذر را کاملا جدا کردید باید به مدت ۱ شبانه روز بذر ها را دوباره در آب گرم قرار دهید.سپس باید برای کاشت آن از یک خاک با کیفیت استفاده کنید. برای کاشت می‌توان از خاک کوکوپیت یا پیت ماس استفاده کرد.بذر را باید به گونه ای در خاک بکارید که حدود ۱۲ میلی متر در زیر خاک قرار داشته باشد. سعی کنید زیاد بذر را به صورت عمیق نکارید.
شما باید تا زمانی که بذرها شروع به جوانه زنی کنند همواره بستر را مرطوب نگه دارید.برای تأمین رطوبت در ظرف یا گلدان کاشت شده را بپوشانید. دمای مناسب برای سبز شدن هسته تمبر هندی در حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه می‌باشد. حدود ۲ تا ۳ هفته طول می کشد تا بذر تمبر هندی سبز شود. ظرف کاشت را در مکانی با نور ملایم قرار دهید.
زمانی که بذر ها پس از ۲ تا ۸ هفته شروع به جوانی زنی کردند باید میزان آبیاری را به ۱ مرتبه در هفته برسانید.
زمانی که کم کم جوانه تان بزرگ و بزرگتر شد باید آن را در مقابل سرما و یخ بندان حفظ کنید و به طور کلی در زمستان ها باید از نهال خود در منزل نگهداری نمایید.
برای تقویت رشد نهال تمبر هندی خود باید در زمان فصل رشدش از کودهای تقویتی استفاده نمایید، زمانی که کم کم نهالتان تبدیل به درخت بالغ شد دیگر احتیاجی به کود نخواهد داشت.
گیاه جوان در سال اول حدود ۶۰ سانتیمتر رشد می‌کند و در سال دوم به حدود ۱۲۰ سانتیمتر می‌رسد. درخت تمبر هندی برای تولید میوه باید به سن ۵ تا ۸ سالگی رسیده باشد. درخت تمبر هندی تا ۲۰۰ سال عمر می‌کند.


نوکاریز | پیوند زدن درخت تمبر هندی :


برای بهتر شدن تولید کیفیت میوه روش دیگر پیوند زنی است که پایه را با استفاده از کاشت بذر به‌دست می‌آورند و زمانی که گیاه جوان که قرار است به عنوان پایه استفاده شود به قطر ۸ میلی‌متر تا یک سانتیمتر رسید با استفاده از روش پیوند، پیوندک‌هایی را که از درختانی با کیفیت خوب میوه دهی و خصوصیات رشد تهیه کرده‌اند بر روی پایه پیوند می‌زنند. پیوندک نیز به شکل شاخه‌هایی به طول ۱۵-۸ سانتیمتر هستند که جوانه در طول خود دارند. پیوند اسکنه‌ای یکی از روش‌های متداول پیوند زدن این گیاه است.


نوکاریز | آموزش قلمه زدن گیاه تمبر هندی :


روش دیگری که برای کاشت تمر هندی وجود دارد استفاده از قلمه چوب می باشد، شما برای قلمه زدن باید یک شاخه کاملا سالم و جوان را به اندازه ۱۵ سانتی متر از گیاه اصلی جدا کنید، توجه داشته باشید این قلمه باید حداقل دارای چند گره باشد. قلمه چوب نیمه سخت نیز به طول ۲۰ سانتیمتر که حداقل سه گره (محل اتصال برگ به ساقه) را دارد نیز قابل استفاده است.
تمامی برگ هایی که به قلمه متصل شده اند را باید از قلمه جدا کنید، و بعد قلمه را باید در یک بستر با ترکیبی از خاک برگ و شن قرار دهید تا ریشه دهد، تا زمان ریشه دهی شما باید همواره رطوبت خاک را تامین نمایید. توجه کنید که در مورد قلمه های این گیاه کاربرد هورمون های ریشه زایی و مکانی با رطوبت هوای بالا (کاربرد دستگاه‌های تولید کننده رطوبت) لازم است در غیر این صورت ریشه زایی ضعیفی خواهند داشت. دمای مناسب ریشه زایی ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است و ریشه زایی در صورت مناسب بودن تمامی شرایط ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد.
نوکاریز | شرایط نگهداری درخت تمر هندی :
خاک مورد نیاز تمر هندی :
شما باید این نکته را در نظر بگیرید که برای کاشت تمر هندی باید آن را در یک فضای باز بکارید، زیرا گیاه تمر هندی در گلدان نمی تواند به خوبی رشد کند و ممکن است گیاه به مرحله میوه دهی نرسد، چرا که تمر هندی از آن دسته گیاهانی می باشد که باید ریشه هایشان در خاک گسترش پیدا کند، بهترین خاکی که می توان از آن برای کاشت تمر هندی استفاده کرد، خاکی حاصل خیر، اسیدی و ماسه ای می باشد.
نور مورد نیاز تمر هندی :
گیاه تمر هندی برای رشد مطلوب خود نیاز به دریافت مستقیم نور خورشید دارد، طوری که باید در طول روز چیزی حدود ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم را دریافت کند، اگر چنانچه این گیاه نور کافی را دریافت نکند باعث عدم رشد، عدم گل دهی و ریزش برگ ها می شود.
کود دهی تمر هندی :
شما می توانید برای تقویت رشد گیاه خود در فصل رشد اقدام به کود دهی آن کنید، از این رو فصل بهار زمانی است که شما باید از کودهای پوسیده حیوانی برای تقویت گیاه استفاده کنید، در هنگام کود دهی سعی کنید به گونه ای کود را به پای گیاه اضافه کنید که حدود ۴۰ سانتی متر از تنه اصلی فاصله داشته باشد، همچنین علاوه بر کودهای پوسیده حیوانی شما می توانید از کودهای شیمیایی هم برای سرحال نگه داشتن گیاهتان طبق دستور عملی که دارد استفاده کنید.
میزان رطوبت درخت تمر هندی :
زمانی که گیاه تمر هندی به اندازه ای رشد کند که بالغ شود آن زمان است که می تواند خشکی خاک را تحمل کند، هما زمانی که هنوز به صورت نهال است بهتر این است که سطح رویی خاک تا عمق ۱۰ سانتی از رطوبت کافی برخوردار باشد، به خصوص زمانی که فصل میوه دهی درخت تمر هندی فرا می رسد به رطوبت بیشتری نیاز دارد.

0 دیدگاه برای کاشت تمر هندی با استفاده از دانه ، پیوند زدن و قلمه زدن

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

22 + 4 =