بهترین زمان برای کود دادن به درختان

بهترین زمان برای کود دادن به درختان

یکی از فاکتورهای بسیار مهم که سلامت درختان و باردهی آن ها را تعیین خواهد کرد، بهترین زمان کوددهی به درختان است. اغلب کشاورزان گمان می کنند که با توجه نقش بسیار مهم کود در تغذیه گیاهان ، هر زمان که از این مکمل ها استفاده نمایند تاثیر مد نظر را شاهد خواهند بود اما جالب است بدانید که در مواردی، کشاورز علی رغم هزینه زیاد در خرید کود، عملکرد مطلوب را به دست نخواهد آورد. در این زمان است که زمان کوددهی به درختان اهمیت خود را نشان می دهد.

درختان میوه برای پرورش و تولید محصول فراوان، مثل هر درخت، گل یا گیاه دیگری، به مواد مغذی و کود مناسب نیاز دارند. مقاله پیش رو را بخوانید تا با پنج مرحله ی ساده برای کود دهی درختان میوه آشنا شوید!
مرحله ی اول: دانستن زمان کود دهی :
اهمیت انتخاب بهترین زمان کوددهی به درختان:
تفاوتی نمی کند که شما در باغ خود چه درختانی را کشت می کنید بلکه رسیدگی و مراقبت از آن ها بیشتر اهمیت دارد. حتی ممکن است شما بهترین رقم از یک درخت میوه را خریداری نموده و کشت کنید اما همین رقم نیز درصورت تامین نشدن نیازها، عملکرد و باروی کمی خواهد داشت.
این مسئله بسیار مهم است که کوددهی به درختان میوه در چه زمان انجام گیرد زیرا:
1- شما باید زمانی به درخت کود بدهید که به مواد مغذی آن نیاز دارد. به عبارت دیگر اگر کوددهی زمانی انجام گیرد که خاک هیچ کمبودی از نظر عناصر غذایی موجود در کود ندارد، نه تنها به درخت کمکی نکرده اید بلکه افزایش بیش از اندازه ان عناصر غذایی منجر به سوختگی در ریشه درخت می شود.
2- گاها دیده می شود که باغداران برای فرار از خطر احتمالی سوختگی ریشه، کمی دیر اقدام به کوددهی به درختان میوه می کنند. این کار نیز اشتباه است. اگر بهترین زمان کوددهی به درختان میوه برای رفع نیاز درخت انتخاب نشود، مجبور است از مواد غذایی ذخیره ای خود استفاده کند. در نتیجه کوددهی بعد از آن، تاثیری بر روی افزایش عملکرد نخواهد داشت بلکه مواد غذایی مصرف شده را مجددا تامین می کند.
3- یکی دیگر از دلایل اهمیت بهترین زمان کوددهی به درختان مقاومت آن ها به آفات و بیماری ها است. درختی که هیچ کمبودی از نظر مواد غذایی نداشته باشد، قدرت رقابتی بیشتری با آفات خواهد داشت.


نوکاریز | بهترین زمان کوددهی به درختان :


کوددهی به درختان اگر به موقع باشد، بهترین عملکرد را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
بهترین زمان کوددهی به درختان بر چه اساس تعیین می شود؟
اکنون متوجه شده اید که لازم است کوددهی به درختان دقیق در زمان معین انجام گیرد. حتی اگر به این مسئله بیشتر اهمیت دهید، نیاز کودی درختان کمتر و هزینه های مربوط به مصرف نهاده ها کاهش خواهد یافت. اما حتما این سوال در ذهن شما وجود دارد که چگونه می توان بهترین زمان کوددهی به درختان را تعیین نمود.
برای این منظور لازم است چند نکته را در نظر بگیرید:
1- به هیچ عنوان نهال های تازه کشت شده را در سال اول کود ندهید.
برخلاف تصور برخی از افراد که گمان می کنند بهترین زمان کوددهی به درختان در زمان کاشت است، در صورتی که به سراغ متخصصین در امر باغداری بروید، به شما تذکر می دهند که برای تسریع در رشد نهال ها به سراغ کوددهی نروید. چرا که این درختان کوچک و نوپا، ریشه ای حساسی داشته و کوددهی به درختان منجر به سوختگی در ریشه می شود. در نتیجه نه تنها کمکی به نهال نکرده بلکه زمینه را برای از بین رفتن آن فراهم نموده اید.
2- کوددهی در فصل استراحت درخت فراموش نشود.
درست است که در پاییز و زمستان درختان به خواب می روند اما فراموش نکنید که اگر برخی از نیازهای درخت در این زمان تامین گردد، هم مقاومت آن نسبت به سرما و بیماری ها بیشتر شده و هم در بهار سریع تر رشد  خود را شروع خواهد کرد. در چنین شرایطی است که ثمره درختان افزایش می یابد. بنابراین بهترین زمان کوددهی به درختان در این دو فصل قبل از غالب شدن جمعیت موجودات مضر است.
3- همزمان با شروع رشد فعال ، کوددهی به درختان را انجام دهید.
به جرات می توان گفت که بهترین زمان کوددهی به درختان که نقش بسیار اساسی در تولید میوه های درشت و با کیفیت دارد، در اوایل بهار و همزمان به نمایان شدن شکوفه ها است. در این زمان با گرم شدن هوا، درخت سریع شروع به شکوفه دهی می کند که تعداد و بنیه این شکوفه ها، کمیت و کیفیت میوه ها را تعیین خواهد نمود. به همین دلیل است که گفته می شود در میان تمام زمان هایی که کشاورز باید به درخت کود بدهد، بهترین زمان کوددهی به درختان در بهار است. البته اگر این فرصت را به هر دلیل از دست داد، اول تیرماه بهترین زمان کوددهی به درختان است که تا حدودی جبران زمان از دست رفته می شود.
اواخر تابستان و پاییز کود دهی را متوقف کنید، چون سرما به رشد درخت صدمه می زند. اگر خیلی دیر شده است و هنوز قصد کود دادن به درخت را دارید، می توانید با مقداری کمپوست و با سنگ فسفات نرم روی آن را بپوشانید؛ از طرفی در این زمان بهتر است استفاده از هر نوع کود نیتروژنی مانند اوره را کنار بگذارید.
مرحله ی دوم: با اندازه گیری بسنجید آیا به کود نیاز دارید یا نه ؟
همه درختان میوه هر سال و به میزان یکسانی کود نیاز ندارند. بسته به عوامل مختلف ممکن است از سالی به سال دیگر این مقدار تغییر کند، برای همین حتماً این مقدار را سالانه اندازه گیری کنید.
چه اتفاقی می افتد اگر میزان نادرستی از کود به درخت بدهید؟
کود بیش از حد یعنی برگ و جوانه های زیاد، نه میوه زیاد. حتی ممکن است درخت به خاطر رشد سریع ضعیف شود و ریسک شکسته شدن شاخه ها ادامه حیات درخت را با مشکل روبرو کند.
کود بسیار کم از سرعت رشد می کاهد و درخت عملکرد مناسبی نخواهد داشت. برای همین در زمان برداشت، به اندازه ی مورد انتظار میوه به دست نخواهید آورد. درختان میوه ای که کود داده نشده اند و در خاک ضعیف کاشته شده اند به کمبود مواد مغذی و سلامت ضعیف دچار می شوند و کمتر می توانند در برابر بیماری و آفات مقاومت کنند و دچار استرس می شوند.
خوشبختانه، درختان میوه خیلی خوب می توانند از عهده ی بیان نیازهای شان به شما برآیند. تمام چیزی که نیاز دارید یک متر و چند دقیقه صبر کردن است. حتماً اندازه گیری هایتان را در زمستان یا اوایل بهار، هنگام خواب زمستانی درخت، انجام دهید. موقعی که درخت هنوز برای فصل جدید رشدش را شروع نکرده است.


نوکاریز | مراحل اندازه گیری میزان رشد سال قبل :


ابتدا، حلقه ی رشد سال گذشته را بیابید. حلقه ی رشد نقطه ای روی شاخه است که درخت فصل قبل شروع به رشد کرده است. جدیدترین رشدی که اندازه خواهید گرفت معمولاً نسبت به بقیه ی شاخه رنگ متفاوتی دارد.
دوم، حلقه ی رشد را تا انتهای شاخه اندازه گیری کنید. این اندازه گیری ها را در چند نقطه ی دیگر از درخت تکرار کنید.
سوم، متوسط این اندازه گیری ها را به دست آورید. این مقدار متوسط می شود «رشد سالانه ی» فصل پیشین درخت.
این مراحل را برای هر کدام از درخت ها تکرار کنید. حتی اگر چند درخت از یک رقم و یک سن در اختیار دارید ممکن است به یک میزان رشد نداشته باشند و از این رو به میزان متفاوتی کود نیاز داشته باشند.
نکته: اگر درخت را بیش از حد عادی هرس کرده اید، طوری که بیش از ۲۰٪ از حجم سال گذشته را چیده اید، تا سال بعد از کود دهی درخت خودداری کنید.
اگر میزان رشد درخت در انتها یا پایین تر از رشد سالانه هدف باشد پس باید امسال به درخت کود بدهید. اما اگر در بالای آن یا بالاتر از میزان رشد سالانه هدف باشد، نیازی نیست امسال به درخت کود بدهید (اما دوباره سال بعد رشد درخت را اندازه بگیرید مبادا شرایط تغییر کرده باشد!).
هلو و شلیل :

درختان جوانی که هنوز میوه نمی دهند باید ۶۰-۴۵ سانتی متر و درختان میوه ده بالغ باید ۴۵-۳۰ سانتی متر رشد کنند.
سیب و گلابی: درختان جوانی که هنوز میوه نمی دهند باید ۷۵-۴۵ سانتی متر و گلابی های بالغ میوه دهی که شاخه های کوچک نورسیده دارند باید ۶۰-۳۰ سانتی متر رشد کنند. سیب هایی دارای شاخه های کوچک نورسیده باید ۲۵-۱۵ سانتی متر رشد کنند.
آلو و گیلاس :

درختان جوانی که هنوز میوه نمی دهند باید ۹۰-۵۵ سانتی متر و درختان میوه ده بالغ باید ۲۰ سانتی متر رشد کنند.
آلبالو :

درختان جوانی که هنوز میوه نمی دهند باید ۶۰-۳۰ سانتی متر و درختان میوه ده بالغ باید ۲۰ سانتی متر رشد کنند.
مرحله ی سوم : انتخاب کود مناسب
درختان میوه کود ارگانیک با تراکم بالای نیتروژن دوست دارند.همچنین کودهایی وجود دارد که به طور خاص برای درختان میوه ساخته شده است. علاوه بر نیتروژن (ازت)، درخت به سایر مواد مغذی ماکرو و میکرو نیز نیاز دارد. تست خاک به شما می گوید آیا نیازی به اضافه کردن فسفر، پتاسیم یا دیگر مواد مغذی به خاک هست یا نه.
مرحله ی چهار: محاسبه ی مقدار کود مصرفی
در مورد کود دادن به درخت، همیشه بیشتر مصرف کردن به معنی بهتر بودن نیست. حالا که متوجه شده اید درخت به کود نیاز دارد و کود مناسبی برای اینکار انتخاب کرده اید، وقت آن رسیده است که مقدار مناسبی برای هر درخت انتخاب کنید.برای کسانی که ریاضی شان خوب نیست، که البته جای نگرانی هم ندارد، شما را هنگام محاسبات مربوط به کود یاری می کنیم. مقدار کودی که استفاده خواهید کرد به سن و اندازه ی درخت و همچنین درصد نیتروژن کود شما بستگی دارد.


نوکاریز | تعیین مقدار کود مصرفی :


درختان به ازای هر تعداد سنی که دارند یا هر ۲٫۵ سانتی مترمربع (سی سانتی متر بالاتر از خاک محاسبه می شود) به ۴۰ گرم «نیتروژن خالص» نیاز دارند. حداکثر مقدار نیتروژنی که هر سال باید به درخت بدهید ۰٫۴۵ کیلوگرم است.
برای نمونه، اگر قطر درخت تان ۱۲ سانتی مترمربع است (یا مثلاً پنج سال سن دارد)، عدد ۵ را در ۴۰ ضرب کنید که عدد تقریبی ۲۰۰ به دست می آید. این یعنی درخت به ۲۰۰ گرم نیتروژن نیاز دارد.ولی یک لحظه صبر کنید، هنوز کارتان تمام نشده است. مقادیر «نیتروژن» به همین سادگی نیست که آن را به شکل دقیق وزن کرد، چون ترکیبات کود فقط از نیتروژن تشکیل نشده است.حروف NPK روی کود درصد نیتروژن در هر کیلوگرم را نشان می دهد، نه مقدار واقعی آن را. حروف N، P و K یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم.
برای نمونه، اگر حرف N روی بسته بندی عدد ۷ را نشان می دهد (یعنی ۷٪ نیتروژن)، چیزی مثل پس یعنی اینکه ۷۰ گرم نیتروژن در هر کیلو کود وجود دارد. برای محاسبه ی مقدار کود لازم، مقدار نیتروژن لازم درخت را تقسیم بر عدد نیتروژن موجود در کود کنید.
بنابراین، با استفاده از مثال قبل، درخت سیب پنج ساله به ۲۲۰ گرم نیتروژن نیاز دارد. به عنوان مثال؛ کود درخت میوه دارای N به ارزش ۷ روی بسته است که یعنی ۷۰ گرم نیتروژن در هر کیلوگرم کود وجود دارد. ۲۲۰ گرم تقسیم بر ۷۰ برابر است با ۳٫۱۴ کیلوگرم کود. این جواب مقدار کودی است که باید به درخت بدهید.
مرحله ی پنجم: استفاده از کود :
برای کمک به درخت در «جذب» کود به بهترین نحو، با شروع از ۳۰ سانتی متری تنه و دور شدن از آن و ادامه کار تا «خط قطره ریز»، کود را به شکل مساوی استفاده کنید. خط قطره ریز دور ترین محلی است که شاخه ها تا آنجا کشیده شده اند.
ساده ترین راه این است که کود را روی زمین بریزید و سپس آن را صاف کنید.
کندن حفره های کوچک نیز روش دیگری برای کود دادن به درختان است. این روش به اندک تلاش بیشتری نیاز دارد، ولی تضمین می کند که کود حتما به ریشه ی گیاه می رسد، بویژه وقتی از کودی با نیتروژن کمتر محلول نظیر فسفر استفاده می کنید.
در جای که قصد کود پاشی دارید سوراخ هایی به عمق ۱۵ سانتی متر و با فاصله ی ۲۵ الی ۶۰ سانتی متر از هم حفر کنید. هر سوراخ را با کود پر کنید.
وقتی کود دهی به اتمام رسید، ۳ سانتی متر لایه ی کمپوست اطراف درخت بپاشید و خوب آن را آبیاری کنید.

0 دیدگاه برای بهترین زمان برای کود دادن به درختان

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

25 + 2 =