کاشت گردو در گلدان و در باغ به صورت عمده

کاشت گردو در گلدان و در باغ به صورت عمده

اگر شما هم از امسال تصمیم احداث باغ گردو را دارید تا  یکی از تولید کنندگان گردو در ایران باشید، لازم است با تمام نکات کاشت نهال گردو آشنا شوید. چرا که درخت گردو دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فردی است که تنها با در نظر گرفتن ویژگی ها و همچنین رعایت تمامی نکات در حین پرورش گردو می توان به حداکثر سود آوری رسید. در این مقاله قصد داریم تمام نکات لازم جهت احداث باغ گردو را عنوان کنیم. همچنین ویژگی های هر یک از نهال گردو را توضیح دهیم تا شما به انتخاب درستی برسید.

کاشت گردو در ایران جزو مشاغل پر بازده قرار گرفته است؛ به این معنا که یک باغ گردو تعداد افراد زیادی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار می کند. در حال حاضر این موضوع به بسیاری از جوانان فعال ایرانی کمک کرده است تا فعالیت خود را بتوانند آغاز کنند. در نظر داشته باشید احداث باغ گردو آگاهی می خواهد. در این صورت با رعایت نکات پرورش و باردهی درخت گردو شما به یک نهالستان برتر در سطح کشور تبدیل می شود.
پرورش و کاشت گردو می تواند به 2 روش کلی انجام گیرد که برای باغدارانی که می خواهند در ابعاد گسترده تری پرورش گردو را انجام دهند، پیشنهاد می شود که از کاشت نهال گردو شروع کنند. افرادی که در ابعاد خانگی می خواهند این پرورش را انجام دهند بهتر است که از کاشت بذر گردو شروع به کار کنند. کاشت بذر هم کار آسان تری برای همه ی افراد می باشد هم به همین نسبت نیاز به تخصص خاصی ندارد.
نکته ای که در مورد کاشت گردو به وسیله بذر باید به آن توجه کرد این است که شما بایستی از گردوی درجه یک و با ارزش بالای کاشت استفاده نمایید و همانطور که واقف هستید نهال های تولید شده در نهایت شبیه به همان درختی می شوند که در حال حاضر از آن گردو چیده اید(در صورتی که پیوند نزنید) پس این مرحله را به درستی انجام دهید تا در نهایت نهال هایی با ارزش بالایی داشته باشید.


نوکاریز | مراحل کاشت گردو در گلدان :


برای کاشت گردو در گلدان بهتر می باشد که در ابتدا گردوهایی سالم انتخاب کنید و تعدادی از آن ها را به مدت 48 ساعت یا 2 روز داخل آب نگهداری کنید. پس از 2 روز هم در بالای گردوها یک شکاف ایجاد کنید و این کار را برای تمامی گردوهایی که داخل آب بوده اند باید انجام دهید. پس از این کار به مرحله ی انتقال گردوها در داخل یک ظرف می رسید. در ابتدا لازم است که کف ظرف را با سنگ ریزه ها پر کنید و بعد از آن گردوهای مرطوب را روی سنگ ریزه ها بگذارید، روی گردوها یک دستمال نم دار قرار دهید و برای این که مطمئن شوید رطوبت به کل گردوها منتقل شده کمی هم آب بر روی دستمال اسپری کنید.
در این جا شما یک ظرفی دارید که گردوهایی مرطوب داخل آن قرار گرفته و سطح کل آن ها را یک دستمال پوشش می دهد، اما لازم است که این ظرف تا چندین روز کنار گذاشته شود به طور مثال می توانید 1 ماه تا 45 روز گردوها را کنار بگذارید و به آن ها فرصت رشد جوانه ها را بدهید. پس از سپری شدن این مدت می توانید آن ها را بررسی کنید و ببینید به مرحله ی رشد جوانه ها رسیده اند یا خیر. پس از رشد جوانه ها زمان آن رسیده که گردوها به داخل خاک منتقل شوند و عملیات کاشت گردو در گلدان را انجام دهید.


نوکاریز | نکات طلایی در کاشت گردو  :


1- برای کاشت گردو در گلدان ، گردو ها را در عمق ۳ تا ۵ سانتی متری از خاک قرار دهید.
2- توجه داشته باشید دانه های گردو را به صورت افقی در خاک قرار دهید در این حالت قدرت جوان زنی به طرز چشم گیری افزایش می یابد.
3- تفاوتی نمی کند که قصد کاشت دانه ها را در باغ یا زمین کشاورزی - خزانه - گلدان و ... دارید توجه داشته باشید که خاک بایستی ترکیبی از کمپوست، خاک گلدان و شن و ماسه درشت باشد.
4- گلدان را در یک مکان با سایه جزیی قرار دهید.
5- خاک را مرطوب نگه دارید به گونه‌ای که همیشه 8 سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب باشد. هر زمان که احساس کردید قسمت بالایی خاک در حال خشک شدن است آن را مرطوب کنید. هرگز اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. همچنین از خیس کردن خاک پرهیز کنید.
6- گلدان را در مکانی که دما کمتر از 18 درجه سانتی گراد است قرار ندهید. اگر دما کمتر از این میزان است با کمک یک سیستم حرارتی دما را افزایش دهید.
7- برای اینکه نهال‌ها با هوای جدید خو بگیرند آن ها را به مدت یک هفته روزی چند ساعت در خارج از خانه قرار دهید و هر روز این ساعات را بیشتر کنید تا نهال به هوای جدید عادت کنند. بعد از یک هفته، نهال‌ها را در یک مکان با آفتاب کامل خارج از خانه قرار دهید. در مناطق خیلی گرم نهال ها را در یک مکان با سایه جزیی بگذارید.
8- نهال گردو به هفته ای ۲.۵ لیتر آب نیاز دارد. آبیاری درخت گردو بسیار مهم بوده، آب غیر کافی موجب رشد کم، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت گردو می شود و آبیاری بیش از حد نیز باعث کندی رشد و نیز موجب بروز بیماری های طوقه و ریشه درخت می گردد. همچنین لازم به توضیح است برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشته باشید و نباید طوری آبیاری کنید که آب به تنه درخت برسد. درخت گردوی جوان به هفته ای یک بار آبیاری نیاز دارد. در سال اول برای هربار آبیاری درخت گردوی جوان به اندازه ۱۲ تا ۲۰ لیتر آب به گیاه بدهید. بعد از اینکه درخت به خوبی در خاک تثبیت شد، هر دو یا سه هفته یک بار به گیاه آب دهید.
9- به درختان گردو که در خاک تثبیت شده اند در اوایل بهار کود بدهید. درخت گردو به نیتروژن زیادی نیاز دارد. به میزان ۳ تا ۴ کیلو کود دارای آمونیوم سولفات برای درخت گردو استفاده کنید. به آرامی کود را اطراف درخت پخش کنید. کود را با فاصله ۴۵ سانتی متری از تنه درخت روی خاک اضافه نمایید. بعد از کوددهی، آبیاری عمیق انجام دهید.
10- مواظب علف های هرز باشید و از رشد علف های هرز و چمن ها در اطراف درخت خودداری کنید. زیرا این گیاهان در جذب مواد مغذی با درخت گردو به رقابت می‌پردازند و همچنین باعث جذب حشرات و آفات می‌شوند.
11- هر سال زمستان قبل از افتادن برگ‌ها، زمانی که درخت خفته است آن را هرس کنید. تمام شاخه های آسیب دیده و بیمار را حذف کنید. همچنین شاخه در هم رفته و شلوغ را نیز هرس کنید، این شاخه ها از رسیدن نور خورشید به مرکز درخت جلوگیری می کنند.


نوکاریز | نهال گردو سردسیری :


در ابتدا برای کاشت نهال گردو لازم است انواع گردو را بشناسید. با ویژگی 2 گونه ی گردو آشنایی پیدا کنید. چرا که کاشت گردو مانند سایر نهال ها و گیاهان نیاز به 1 محیط با آب و هوایی ثابت دارند. همانطور که می دانید از میان 28 رقم از انواع نهال گردو، گونه هایی را باید انتخاب کنید که مناسب برای احداث باغ گردو در مناطق سردسیر باشند. مناطق سردسیر دارای بافت متفاوتی هستند. جغرافیای مناطق سردسیر به گونه ای است که در فصل پاییز بادهای سرد شروع به وزیدن می کنند.
این بادهای سرد پاییزی قابلیت این را دارند که درختان پر بار گردو را نیز از بین ببرند. اگر در این مناطق به اشتباه گونه ای از کاشت گردو را انتخاب کنید، که مناسب این شرایط نیست و در مناطق سرد به میوه دهی نمی رسد، باعث می گردد که باغ گردوی شما از بین برود و به باردهی درختان گردو دست پیدا نکنید. چرا که نهال ها حساس به دمای محیط و اطراف خود هستند. در صورت کاشت درخت گردو ها در این مناطق، پدیده ی یخ زدگی اتفاق می افتد و این عامل در ابتدا می تواند به نابودی نهال و سرانجام باغ گردو شما منجر شود.


نوکاریز | انواع نهال های گردو مناسب کاشت مناطق سردسیر :


1- نهال گردو کانادایی مناسب ارتفاع تا 2300 متر
2- گردو فرنور مناسب ارتفاع تا 2300 متر
3- گردو چندلر مناسب ارتفاع تا 1500 متر


نوکاریز | نهال گردو گرمسیری :


احداث باغ گردو در مناطق گرمسیر کشور، مانند مناطق سردسیر نیاز به آگاهی دارد. گونه های نهال گردو مناسب برای این مناطق تحمل هوای سرد را ندارند و اصطلاحا مقاوم به سرما نیستند. در مناطق گرمسیر ممکن است با کم آبی مواجه شوید و کم آبی در شهر های جنوب ایران مانند: کیش، قشم، هرمزگان و… بسیار مشهود است. میزان بارش نیز عاملی است که هر ساله نمی توان به آن اکتفا کرد. چرا که 1 سال ممکن است میزان بارش در حد مطلوبی باشد اما سال بعد این میزان به کمترین حد خود برسد.
از بین 28 رقم از انواع نهال گردو هر نهال نیاز به 1 میزان آب دهی دارد و اگر گونه ای را انتخاب کنید که در شرایط درستی قرار نگرفته است و جزو نهال هایی باشد که به سرما و میزان آب دهی زیاد احتیاج داشته باشد، ممکن است بار دهی میوه های آن به زمان دیرتری موکول شود. که در نهایت این عامل می تواند سود دهی حاصل از باغ گردوی شما را به تعویق اندازد. نکته ای که برای کاشت درخت گردو در مناطق گرمسیر حائز اهمیت است ، این است که نسبت به مناطق سردسیر دارای تنوع زیادی از گونه های نهال گردو نیستید. در نتیجه انتخاب های محدود تری دارید.


نوکاریز | انواع گردو مناسب کاشت مناطق گرمسیر :


1- نهال گردو پکان مناسب ارتفاع تا 200 متر
2- نهال گردو لارا ارتفاع تا 200 متر


نوکاریز | نهال گردو زود بازده :


انواع و گوناگونی نهال های گردو این مزیت را دارند تا باتوجه به خواسته شما، نوع زود بازده یا دیر بازده بودن آن را در نظر بگیرید سپس اقدام به احداث باغ گردو کنید. گردو زود بازده به نهالی گفته می شود که رسیدن به محصول یا گردو آن در 1 بازه زمانی مناسب و کوتاه تری نسبت به گردو دیرگل ممکن خواهد بود. این ویژگی خود می تواند از سایر عوامل مهم در کاشت گردو پیروی کند. احداث باغ گردو تنها بر پایه ی این عامل انتخاب عاقلانه ای نیست، به دلیل آنکه شما برای بارور کردن 1 درخت گردو باید تمام نکات را رعایت کنید تا بتوانید به درختی پر باری برسید.
نکته ای که در احداث باغ گردو وجود دارد این است که ، در اینجا شما تنها با 1 نهال سروکار ندارید. درخت زود بازده به محض رسیدن گردوهایش در زمان مقرر نیازمند است تا اقدام به چیدن و برداشت میوه هایش کنید. زمان مناسب در برداشت میوه گردو زود بازده عاملی است که به آن باید توجه داشته باشید. همچنین شرایط آب و هوایی منطقه تاثیر مستقیمی بر روی رسیدن گردوها می توانند داشته باشند.
انواع گردو زود بازده :
1- نهال گردو ژنوتیپ
2- نهال گردو چندلر
3- نهال گردو فرنور


نوکاریز | انتخاب نهال گردو مناسب منطقه شما :


کاشت گردو همانطور که در بالا اشاره کردیم ، مناسب برای کاشت در یک منطقه ی به خصوص می باشد. احداث باغ گردو مستلزم این است که ویژگی های جغرافیایی شهر خودتان را بشناسید. این ویژگی ها برای انتخاب نوع نهال به شما کمک می کند. و باتوجه به انواع گردو شما پس از بررسی های کامل به انتخاب درستی می توانید برسید. تنوع در ارقام گردو برای شما 1 مزیت می تواند باشد. چرا که با تعداد بالای 28 گونه از نهال گردو در آخر به گونه ی مورد نظر در منطقه و شهر خودتان می رسید و این انتخاب آگاهانه شما را به تصمیم درستی از کاشتن نهال گردو می رساند.


نوکاریز | مهم ترین عوامل انتخاب نهال گردو مناسب منطقه شما :


احداث باغ گردو نیازمند 2 عامل کلی است. این عوامل به شما اجازه می دهند تا باغ گردو پر باری داشته باشید. این عوامل مهم عبارتند از :
1- دما :
این عامل در رشد و پرورش گردو نقش مهمی دارد. هر گونه از نهال های گردو در 1 شرایط دمایی به میوه دهی محصولات خود نزدیک می شوند. شما برای کاشت گردو ابتدا نیاز دارید تا شرایط آب و هوایی و همچنین میانگین دمای شهر خودتان را بدانید. در این صورت می توانید گونه ی مورد نظر از درخت گردو را انتخاب کنید. چرا که نهال گردو مناسب برای مناطق خشک با درخت گردو مناسب کاشت در مناطق معتدل دارای بارش باران های زیاد تفاوت دارد. اگر در یک منطقه گرم و خشک هستید مثل شهر قم شرایط شما برای احداث باغ گردو با کسی که در شهر معتدل و پر بارشی مثل شهر رامسر قرار دارد تفاوت زیادی دارد. چرا که گردوی کاشت در شهر قم باید از گونه های گردو گرمسیری انتخاب شود. و نهال جهت کاشت در شهر رامسر نیز از گونه های نهال گردو معتدل و سردسیری باید انتخاب گردد.
2- ارتفاع مناسب از سطح دریا :
دومین عامل مهم در کاشت نهال گردو میزان ارتفاع از سطح دریا می باشد. این میزان برای هر شهر یک عدد ثابت و مشخصی است. چرا که در این عامل سطح شهر نسبت به سطح دریا سنجیده می شود. درنتیجه برای احداث باغ گردو پس از آگاهی از شرایط دمایی، لازم است میزان ارتفاع از سطح دریا منطقه و شهرتان را نیز جویا شوید. در شهرهای شمالی کشور، با نزدیک بودن به سطح دریا گونه هایی از نهال گردو جهت کاشت باید انتخاب گردد که مناسب شرایط معتدل و سردسیری باشند. اما انتخاب مناسب درخت گردو در شهرهای جنوبی کشور جهت کاشت گردو نیازمند گردو گرمسیری می باشد.


نوکاریز | تشخیص نهال گردو مناسب :


نهال گردو مناسب برای کاشت گردو گزینه ای می تواند باشد تا شما را از پرداخت هزینه های گزاف بعدی در جهت اصلاح درخت گردو، کمک کند. چرا که اگر نهال گردو ناسالم باشد مدت زمان بیشتری را باید صرف کنید تا به باردهی درختان گردو برسید. نکته ای که در نهال های گردو ناسالم وجود دارد این است که، یک نهال ناسالم می تواند باعث خرابی باغ گردو شما شود. احداث باغ گردو بهتر است زیر نظر مشاوران و متخصصان آشنا به حوزه کشاورزی انجام گیرد. در این صورت شما به حداکثر سود آوری خواهید رسید.


نوکاریز | ویژگی های یک نهال گردو مناسب :


عواملی مثل شرایط دمایی و ارتفاع از سطح دریا را جزو عوامل خارجی نهال گردو می توانیم دسته بندی کنیم. اما هر نهال باید دارای شرایط مناسب داخلی نیز باشد. عامل داخلی در درخت گردو، سالم بودن نهال از ریشه تا تنه آن خواهد بود. این عامل داخلی قبل از احداث باغ گردو باید بررسی گردد. درصورت تشخیص ندادن درست نهال های گردو سالم از ناسالم چه اتفاقی برای باغ گردو شما خواهد افتاد؟ در این صورت شما درکنار تمام رسیدگی های لازم برای نهال های گردو و پرداخت هزینه و همچنین صرف وقت، امکان ندارد تا به یک باغ گردو پرباری برسید. هر نهال ناسالم مثل آفت مخرب برای باغ گردو می تواند عمل کند. ناسالم بودن ریشه های گردو بعد از کاشت گردو در ظاهر آن می تواند مشخص باشد.  نهال گردو ناسالم علاوه بر ریشه هایش باید دارای تنه ای سالم نیز باشد.


نوکاریز | مشخصات ظاهری نهال گردو سالم :


نهال گردو سالم باید دارای ریشه های سالم و تنه ای مقاوم باشد. ظاهر ریشه های نهال گردو باید به رنگ سبز باشد. 1 نهال گردو سالم باید ریشه های مرطوبی نیز داشته باشد. تنه ی نهال گردو نباید رنگ تیره ای داشته باشد. نهال های گردویی مناسب کاشت درختان گردو هستند که رطوبت خود را از دست نداده باشند. اگر نهال دارای ریشه و تنه ای ناسالمی باشد، برای احداث باغ گردو تفاوتی با یک تکه چوب خشک ندارد. مشخصات ظاهری نهال گردو سالم عبارتند از :
1- ریشه هایی با رنگ سبز و دارای رطوبت
2- تنه ای مقاوم با رنگ روشن و دارای رطوبت


نوکاریز | آبیاری نهال گردو :


احداث باغ گردو آبیاری مناسب و کافی نیازمند است. چرا که درخت گردو مانند سایر گیاهان علاوه بر نور و شرایط محیطی، به آبیاری نیاز دارد. ارقام مختلف نهال های گردو، پس از بالغ شدن و رسیدن به درخت گردو به میزان آبیاری متفاوتی احتیاج دارند. اما نهال در سال های ابتدایی کاشت خود، تقریبا به یک میزان از آبیاری پاسخ می دهد. آبیاری نهال گردو در مناطق گرمسیر با مناطق سردسیر کشور، تفاوت دارد. چرا که در مناطق مختلف میزان بارش های سالانه با یکدیگر متفاوت خواهد بود. هر نهال پس از کاشت در سال اول تقریبا هفته ای یک بار به آبیاری نیاز دارد. این میزان از آب دهی به نهال های گردو را در سال اول می توانید لحاظ کنید تا عملیات رشد آن سریعتر کامل گردد.


نوکاریز | کود حیوانی برای نهال گردو :


برای کاشتن گردو و برای رشد و پرورش بهتر نیاز دارد تا میزان مناسبی از کودها را دریافت کند. چرا که علاوه بر رسیدگی های مداوم، برای احداث باغ گردو بهتر نیازمند دریافت کود می باشد. کودهای مورد استفاده برای نهال های گردو به 2 دسته کلی تقسیم می شوند:
1- کودهای حیوانی
2- کودهای شیمیایی
کودهای حیوانی مانند کودهای شیمیایی به انواع مختلفی می توانند تقسیم شوند. استفاده از کودهای حیوانی برای باغداران جهت رشد بهتر نهال ها و درختان گردو از زمان قدیم مرسوم بوده است. با گذشت زمان و پیشرفت علم کشاورزان و متخصصان حوزه کشاورزی، توانستند به کودهای شیمیایی دست یابند. با اینکه کودهای حیوانی و کودهای شیمیایی در ساختار خود با یکدیگر تفاوت دارند، اما هر دو آنها در جهت رشد بهتر و بیشتر درختان گردو به شما کمک می کنند.


نوکاریز | کود شیمایی برای درخت گردو :


همانطور که در بالا اشاره کردیم احداث باغ گردو رسیدگی های مداوم نهال را به همراه دارد. کود دهی برای هر درخت گردو عامل تقویت کننده آن نهال می تواند باشد. به همین جهت انتخاب مناسب ترین کود شیمیایی برای باغداران دارای اهمیت است. کودهای شیمیایی انواع مختلفی دارند. از میان انواع کودهای شیمیایی کودی را باید انتخاب کنید که مناسب پرورش نهال گردو شما باشد.


نوکاریز | پرکاربرد ترین کودهای شیمیایی نهال گردو : 


1- کودهای نیتروژن دار
2- کودهای فسفر دار
3- کودهای پتاسیم دار
هرس نهال گردو از چند سالگی و چگونه انجام می شود؟
هرس نهال گردو ، عاملی برای بهبود کیفیت میوه های گردو است. فرایند هرس به باغداران این امکان را می دهد که نیروی درخت گردو خود را چند برابر کنند. اما هرس درخت گردو شرایط ویژه ای دارد و با درنظر گرفتن این شرایط و رعایت نکات آن می توانید به درستی باغ گردو خود را هرس کنید. مهم ترین نکته ای که در هرس کردن درختان گردو وجود دارد، این است که عمر درخت گردو به درستی تخمین زده شود. چرا که اگر اشتباهی در این خصوص صورت گیرد هرس کردن جواب عکس به شما می دهد و دیگر سبب نمی شود تا گردوهای پربار و با کیفیت تری داشته باشید. هرس کردن به صورت کلی به 2 دسته تقسیم می شود :
1- هرس سبک
2- هرس ثانویه و یا سنگین
در هرس سبک ، هدف ظاهر نهال گردو است. هرس های سبک عموما در سال های ابتدایی نهال انجام می گیرند. درصورتی که قصد دارید کاشت درخت گردو و به پرورش نهال های گردو با کیفیت تری دست یابید لازم است عملیات هرس کردن را به نحو درستی برای نهال هایتان انجام دهید. چرا که همین عامل به ظاهر ساده باعث پیشرفت شما در کارهایتان می تواند باشد.


نوکاریز | هرس کردن برای درختان گردو چه فایده ای دارد ؟


عملیات هرس کردن به درخت گردو اجازه می دهد تا با رشد بهتر و بیشتری مواجه شود. هرس کردن می تواند یک عامل خارجی برای رشد بیشتر نهال گردو قلمداد شود. پیشنهاد نوکاریز به شما باغداران محترم این است که فرایند هرس کردن درختان گردو خود را با افراد باتجربه انجام دهید ، چرا که با انتخاب یک شاخه اشتباه از درخت گردو می توانید محصول خود را از دست بدهید.


نوکاریز | نهال گردو بهتر است چند ساله انتخاب شود ؟


در پاسخ این سوال باید گفت که ، عمر درخت گردو برای کاشت و احداث باغ گردو عامل بسیار مهمی است. چرا که بسیاری از باغداران و کشاورزان در هنگام خرید نهال تردید دارند که نهال با سن پایین را انتخاب کنند یا نهال گردو چند ساله و به اصطلاح پیر تر را خریداری کنند. نکته ای که جهت احداث باغ گردو وجود دارد این است که سرزندگی و شادابی در آن نهال گردو به میزان زیادی وجود داشته باشد. توجه داشته باشید بعد از کاشت گردو ریشه های هر نهال گردو با شما صحبت می کنند درواقع ریشه های یک گیاه توانایی انتخاب و خرید را در اختیار شما می گذارند. ممکن است یک گردو چند ساله حتی دارای ریشه هایی سرزنده تری باشد، اما این نهال نمی تواند پاسخگوی تمام خواسته شما باشد و باغ شما را به یک نهالستان عظیم در سطح کشور تبدیل کند. پس بهتر است از نهال های کم سن و سال تر جهت احداث باغ گردو استفاده کنید.


نوکاریز | باورهای غلط در مورد نهال های گردو :


بسیاری از افراد بر این باور هستند که هرچه عمر یک نهال گردو بیشتر باشد، آن نهال گردو قدرتمند تر است و رشد و پرورش بسیار خوبی خواهد داشت ، که این عامل می تواند آنان را به باغ گردو پر باری برساند. اما باید بدانید این تنها یک باور غلط است که در میان مردم رواج پیدا کرده است. در نظر داشته باشید سن زیاد در نهال عاملی نیست که بتواند شما را به حداکثر سودآوری برساند. لازم است بدانید این یک باور غلط است که پایه و اساس علمی ندارد.


نوکاریز | مقدار باردهی درخت گردو بالغ چه میزانی می باشد :


برای کاشت درخت گردو در ابتدا باید در نظر داشته باشید که کدام یک از انواع نهال های گردو را قصد دارید پرورش دهید. چرا که گردو دارای تنوع بالای 28 رقم می باشد و این تعداد به دو دسته بزرگ انواع نهال  نیز تقسیم می شود.
درخت گردو به 2 دسته تجاری و غیرتجاری تقسیم می شود. در نوع تجاری هدف این است که یک باغدار با تعداد زیادی از یک گونه نهال گردو در ارتباط باشد. اما در مصارف کمتر و به اصطلاح مصارف غیرتجاری که می تواند برای مصارف خانگی نیز شامل شود ، با تعداد بسیار کمتری سرو کار دارید و احتمالا سودآوری در اینجا برای شما معنا پیدا نمی کند. پس اگر شما قصد کاشت درخت گردو را دارید بهتر است از ارقام تجاری گردو استفاده کنید.میزان باردهی در هر درخت بالغ گردو باتوجه به شرایط سپری شده آن می تواند متغیر باشد. اما به صورت میانگین هر درخت بالغ گردو می تواند تا 70 کیلوگرم برای شما باردهی داشته باشد و گردو با کیفیت در اختیارتان قرار دهد.
در صورت کاشت ارقام غیرتجاری نهال گردو برای باغدار چه مشکلاتی پیش می آید؟
در این صورت باغ گردو شما از کیفیت مطلوب و باردهی زیاد میوه های گردو برخوردار نخواهد بود. چرا که ارقام تجاری مناسب برای کاشت گردو هستند و با توجه به هدف شما در احداث باغ گردو بهتر است ریسک نکنید و از ارقام تجاری نهال گردو استفاده کنید.
وام احداث باغ گردو یا کاشت گردو به چه کسانی تعلق می گیرد ؟
احداث باغ گردو مثل سایر مشاغل نیازمند مقداری سرمایه اولیه می باشد. این میزان از سرمایه می تواند متغیر باشد. اگر شما نیز قصد دارید باغ گردو احداث کنید، این را در نظر داشته باشید که میزان سرمایه اولیه شما حتما نباید رقم زیادی باشد.
اگر فکر می کنید تنها با داشتن رقم های نجومی ، باغ گردو را می شود احداث کرد، سخت در اشتباه هستید. شما می توانید با یک وسعت معقولانه شروع به کار کنید و حتما لازم نیست در شروع کارتان یک باغ چند هزار هکتاری داشته باشید. از آن طرف برای هر طرح اقتصادی و البته معقولانه می توانید درخواست وام خودتان را ارائه دهید. ارقام و اعداد میزان وام هر ساله دچار تغییر می شوند. اطلاعات دقیقی را از این وام نمی توانید دریافت کنید. چرا که هر طرح اقتصادی دارای یک سری از ویژگی ها است که ممکن است با طرح مشابه خود در همان صنعت، متفاوت باشد. اما در نظر داشته باشید برای احداث باغ گردو می توانید باتوجه به طرحی که دارید اقدام به دریافت وام کنید.


نوکاریز | سمپاشی درخت گردو چه زمانی لازم است ؟


باغداران درخت گردو هر ساله با آفات و بیماری های درختان مواجه می شوند. این بیماری و آفات به دلایل مختلف می تواند صورت گیرد. اما نهال گردو در کشور ما به این معروف است که جزو نهال های پر آفت قرار ندارد. پس این عاملی محسوب می شود که شما به کاشت نهال گردو فکر کنید. فرایند سمپاشی برای تمام درخت های گردو قابل انجام می باشد و تفاوتی ندارد درخت گردو شما چند ساله است یا به تازگی بالغ شده است. اگر عملیات سم پاشی را انجام ندهید و از آن بگذرید باعث می شود که بیماری ها و آفات درخت گردو شما را درگیر کنند و این امر می تواند باغ گردو شما را از بین ببرد.


نوکاریز | تفاوت نهال گردو دیرگل و گردو زود گل :


اگر تفاوت های نهال گردو دیرگل و زود گل را نمی دانید لازم است بگوییم که نهال های دیرگل مناسب کاشت گردو برای مناطق سردسیر هستند و این گونه از نهال های گردو به این معروف هستند که میوه ی آن ها دیر می رسد.
اما نهال های زودگل مناسب برای مناطق گرمسیر هستند چرا که این نهال نسبت به گردوهای دیرگل، زودتر اقدام به رسیدن میوه هایش می کند و باغداران گردو، زودتر اقدام به جمع آوری گردوهای با کیفیت خودشان می کنند. که معروف ترین ارقام نهال را برای هریک از انواع دیرگل و زودگل در بالا مثال زدیم.


نوکاریز | پیوند گردو و نحوه انجام آن :


اگر باغ گردو شما مدتی است که با کاهش کیفیت مواجه شده است ، لازم است به اصلاح گونه های گردو خود بپردازید. اصلاح گونه های گردو با روش پیوند زدن نیز می تواند انجام شود. در این روش باید یک گونه نهال سالم و قابل پیوند زدن را انتخاب کنید تا بتوانید پس از جوش خوردن بر روی نهال گردو شما ، شاهد تغییرات بزرگ آن باشید. پیوند زدن نهال یک عامل محرک بیرونی برای رشد بهتر نهال گردو می تواند باشد. در نظر داشته باشید پیوند زدن در گردو انواع مختلفی می تواند داشته باشد. که از میان هریک شما با توجه به مشکلی که برای نهالتان رخ داده، می توانید اقدام کنید. پیوند زدن در نهال گردو به شما بازدهی بالاتری را از میان نهال های گردو می دهد.


نوکاریز | مناسب ترین خاک برای کاشت درخت گردو :


گردو برای رشد بهتر خود نیازمند خاک سفت نمی باشد. چرا که ریشه های نهال گردو در خاک شروع به رشد می کنند. این ریشه ها باید توانایی حرکت در خاک را داشته باشند. اگر باغی دارید که حاوی خاک سفت می باشد بدانید که امکان رشد ریشه های گردو امکان پذیر نیست. خاک مناسب جهت کاشت گردو باید خاک نرمی باشد. ابتدا بهتر است خاک باغ خود را آزمایش کنید تا تمام اطلاعات آن را دریافت کنید. این آزمایش خاک به شما اطلاعاتی راجع به عناصر موجود در خاک نیز ارائه می دهد. چه بهتر است آزمایش خاک را توسط متخصصان این حوزه انجام دهید تا به پاسخ اشتباهی نرسید. چرا که اگر از وجود عنصری در خاکتان اطلاعی نداشته باشید همین عامل ممکن است باردهی درختان گردو را به تعویق بیندازد.


نوکاریز | نهال گردو پایه بلند :


اگر بخواهیم نهال گردوهای زمان قدیم را از زمان حاضر جدا کنیم. بهتر است برای آنان یک اصطلاح مشخص کنیم تا همیشه یادمان بماند. نهال گردو پایه بلند نیز به اصطلاح به نهال هایی گفته می شود که جزو نهال های گردو قدیمی هستند. پس با این اصطلاح آشنا شدید و هرگاه که بخواهید نهال گردوهای قدیمی را از زمان حاضر تفکیک کنید می توانید از این اصطلاح استفاده کنید. چرا که میان باغداران و کشاورزان بسیار رایج است و اگر در ابتدای راه برای کاشت گردو هستید خوب است تا با این اصطلاحات آشنا شوید.


نوکاریز | نهال گردو پایه کوتاه :


در تعریف این نهال گردو و با مقایسه نهال گردو پایه بلند به این نتیجه می رسید که نهال گردو پایه کوتاه جزو نهال های امروزی است. پس در کاشت درخت گردو خود می توانید از این اصطلاحات و محصولات استفاده کنید.
نهالستان گردو :
برای کاشتن گردو لازم است تمام شرایط جغرافیایی شهرتان را بدانید و نسبت به مسائل آب و هوایی آگاهی لازم را داشته باشید. برای خرید انواع نهال های گردو سعی کنید نهالستانی را انتخاب کنید که به شما اطمینان خاطر بیشتری بدهد. چرا که در حین کاشت نهال گردو و همچنین رشد و پرورش نهال گردو شما همچنان به راهنمایی و نظرات مهندسی متخصصان نیاز دارید. متاسفانه هرساله شاهد این هستیم برخی از نهالستان ها مشاوره های درستی به کشاورزان و باغداران ارائه نمی کنند. این عدم مسئولیت پذیری می تواند خسارات سنگینی را حوزه کشاورزی وارد کند. چرا که صنعت احداث باغ گردو تنها در داخل کشور طرفداران زیادی ندارد و این موضوع به خارج از مرزهای کشور نیز دلالت دارد. با در نظر گرفتن تمامی شرایط و به عنوان جمع بندی کاشت نهال گردو جزو مشاغل پر سود محسوب می شود و این صنعت ناخوداگاه می تواند موفقیت های بیشماری را برای شما و اطرافیانتان به همراه داشته باشد. یک نهالستان گردو معتبر در سطح کشور حتما دارای درصد بالایی از رضایت مشتریان و خریدارانش است. برای پیوستن به این صنعت بزرگ، مشورت با مشاوران این حوزه را فراموش نکنید.

0 دیدگاه برای کاشت گردو در گلدان و در باغ به صورت عمده

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

15 + 9 =