آموزش کاشت توت و شاه توت (آموزش کامل و صفر تا صد)

آموزش کاشت توت و شاه توت (آموزش کامل و صفر تا صد)

در مقاله ای که برای کاشت توت نوشته ایم، بعضی از قسمت ها از شاه توت و برخی قسمت ها به صورت کلی از توت نام برده شده است. در نظر داشته باشید که شرایط کاشت برای تمامی درختان توت حدودا یکسان هستند و برای کاشت انواع توت می توانید از این روش ها استفاده کنید.

شاه توت بومی قسمت های غربی ایران و قسمت های شرقی ترکیه است. درخت توت بین 8 تا 12 متر ارتفاع می گیرد و قطر آن به 50 تا 60 سانتی متر می رسد. تنه آن کوتاه است و در صورت پیر شدن تاجش خیلی بزرگ می شود. گل نر شاه توت کلفت، کوتاه و سبز رنگ است، گل ماده از گل نر کوتاه تر است. این نوع درخت به طور خود به خود گرده افشانی می شود و در واقع نیاز به گرده افشانی ندارد و در زمستان برگ های آن می ریزد. میوه های درخت شاه توت در نیمه ی تابستان می رسند و شیرین هستند و شبیه تمشک هستند.

بیوگرافی درخت توت | نوکاریز :

میوه توت، در کشور ما ایران به‌ وفور کاشت می‌شود. در کشورهای دیگر مانند چین و یا آمریکا نیز هم چنین کاشت نهال توت، رایج بوده و از محصول آن استفاده می‌شود. البته در هر منطقه نوع میوه کمی متفاوت تر از آن چه ما با عنوان توت می‌شناسیم، وجود دارد. در هر صورت درخت توت در هر کشور و ایالتی که باشد قطعاً عمری چند صد ساله خواهد داشت. چون درختان توت می‌توانند تا سالیان دراز عمر کنند. درختی که بسیار به سرما مقاوم بوده و بدنه ای کلفت و ضخیم به رنگ زرد و نارنجی دارد.

دما و آب و هوای مورد نیاز درخت شاه توت | نوکاریز :

واریته های مختلف شاه توت در آب و هوای گوناگون رشد می کنند، از آب و هوای نسبتا گرم و معتدل گرفته تا نزدیک به سرد درختان توت قابلیت رشد و میوه دهی دارند. دمای مناسب در بهار و تابستان برای این درختان از 25 تا 35 درجه سانتی گراد است. میوه های این درخت طاقت سرمای زیاد را ندارد و در دمای منفی 2 تا منفی چهار درجه سانتی گراد توت ها یخ می زنند.

نور لارم برای درخت شاه توت | نوکاریز :

درخت شاه توت نور را دوست دارد و نور خورشید باعث رشد شاخ و برگ آن می شود. تابش شدید نور فاصله میان گره ها را کم و آن ها را کوچک می کند.

انواع روش کاشت، ازدیاد و تکثیر درخت توت :

برای کاشت توت شما به روش‌های مختلفی از جمله کاشت بذر، نهال و همچنین قلمه زنی می توانید اقدام کنید. اگر شرایط از نظر آب و هوا و خاک و همچنین آبیاری، مناسب باشد، درنهایت محصولی عالی و سود ده را برداشت خواهید کرد. در ادامه هر یک از سه روش بذر، قلمه و نهال را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

ازدیاد جنسی (کاشت به وسیله بذر توت) :

میوه های واریته های مختلف توت بین خرداد الی مرداد می رسند. درختان توت تقریباً از 5 سالگی شروع به میوه دادن می کنند. برای بذرگیری میوه های رسیده را از روی درخت یا از زیر آن جمع آوری کرده، روی غربال با فشارآب بیشتر بذرها را از گوشت جدا و در سایه یا گرمای طبیعی اطاق خشک می کنند. روشی که بیشتر توصیه می شود این است که میوه های رسیده چیده شده را 4 الی 5 روز داخل ظرفی در گرمای اطاق می گذارند تا خوب تخمیر شوند. آنگاه آنها را روی غربالی ریخته به کمک فشار آب شیر و دست، بذرها را از گوشت جدا کرده و دوباره در داخل اطاق و دور از تابش مستقیم نور خورشید خشک می کنند. بهتر است بذر توت را در همان سال اول بکارند زیرا قوه نامیه اش بطور طبیعی تنها 3 ماه حفظ می شود. هرگاه آنرا در دمای پائین تر از 10 درجه سانتی گراد نگهدارند قدرت خود را تا یکسال و حداکثر حتی تا 2 سال حفظ می کنند ولی درصد رشد بذرها به شدت پائین می آید. قوه نامیه بذر توت بسته به واریته های مختلف بین 20 درصد تا 90 درصد متغیر است. هر 100 کیلو میوه توت 2 تا 3 کلو بذر می دهد. در هر کیلو بذر توت حدود 520000 عدد بذر وجود دارد. مقدار بذر لازم برای کاشت آن در هر هکتار حدود 12 کیلوگرم است بذرها را در بهار یا پائیز می کارند. مدت لازم برای جوانه زدن بذرهای کاشته شده در گرمای 20 درجه سانتی گراد بین 15 تا 20 روز است. بشرط آنکه در این مدت بستر آن مرطوب نگهداشته شود. قبل از کاشت باید به زمین کودهای لازم را داد. پس از جوانه زدن بسترها به یک الی دو هفته سایه بان نیاز دارند. ازدیاد درختان توت به وسیله بذر بسیار ساده و کم هزینه تر از روشهای دیگر است. نکته ضعف این روش این است که صفات نهال های به دست آمده یکسان نخواهند بود.

ازدیاد غیر جنسی :

یکی از مهمترین دلایل استفاده از روش ازدیاد غیر جنسی حفظ خواص مادری است. مهمترین راه های ازدیاد غیرجنسی عبارتند از :

الف) پیوند:

پیوند عبارت است از انتقال بخش یا جوانه ای از گیاهی که میوه های عالی دارد بر روی پایه ای ریشه دار، با این منظور که گیاه به دست آمده تنها از همان میوه های عالی همه ساله تولید کند. مهمترین انواع پیوند در توت عبارتند از: پیوند شکمی، پیوند اسکنه ای، پیوند مجاورتی، پیوند لوله ای، پیوند روی ریشه که معمولاً پیوند ریشه از همه متداول تر بوده و حدود 90 درصد پیوندها به این روش است که در پیوند ریشه، ریشه های یک ساله را در بهار در ارتفاع 8 الی 10 سانتی متر بریده و پیوندک را نیز مورب از زیر یک جوانه قطع کرده و به سرعت بین پوست و چوب ریشه فشار می دهند تا خوب در آنجا جای گیرد. آنگاه محل بریدگی ها را نوار پیچ می کنند. این کار برای ایجاد تماس بین مرسیستم ریشه در نقطه برخورد پیوندک انجام می گیرد.

ب) قلمه درخت شاتوت :

در ازدیاد به وسیله قلمه تمام خواص گیاه مادری حفظ می شود. قلمه زدن 2 نوع است: قلمه زدن چوبی و قلمه زدن سبز .

قلمه زدن چوبی :

از سر شاخه های یکساله به قطر تقریبی 1 تا 3 سانتی متر درهنگام خواب زمستانی قلمه گرفته و در سردخانه ها درگرمای 5 درجه نگهداری می کنند تا گرمای خاک در بهار به 14 درجه برسد. آنگاه آنرا در زمین می کارند. هر قلمه باید 4 تا 5 جوانه در حال خواب داشته و طول آن به 15 تا 20 سانتی متر برسد.

قلمه سبز :

شاخه های درختانی که برای قلمه گیری سبز انتخاب شده اند در زمستان طوری هرس می کنند که برایشان تنها 6 تا 7 جوانه باقی بماند این جوانه ها در بهار آینده تولید برگ هایی سبز به طول 30 تا 40 سانتی متر و بیشتر می کنند آنها را به طول 15 تا 20 سانتی متر بریده، به جز دو برگ انتهایی بقیه برگها را می چینند و در اردیبهشت یا خرداد روی زمین می کارند.

ج) خوابانیدن :

گاهی از روش دیگری که معمولا به روش خوابانیدن کپه ای معروف است ، برای تکثیر درختان استفاده می شود . به این صورت که در فصل بهار ، ابتدا پایه مادری هرس شدید می شود،  به طوری که فقط چند جوانه نزدیک طوقه نگهداری می شود . در طی فصل رشد ، جوانه ها بیدار شده و شاخساره های جدید  می دهند  . به تدریج که شاخساره های جدید رشد می کنند در طی یک یا دو نوبت پای بوته خاک داده می شود،  یعنی ارتفاع کپه به 20 سانتی متر می رسد . در کشت وسیع و تولید انبوه پایه های درختان میوه، خاک بوته ها کنار زده می شود و شاخه های ریشه دار شده از محل پایین ریشه ها قطع و به خزانه ها منتقل می شوند و در طول همان سال و یا سال بعد روی پایه ها که به پایه های کلونی یا غیر جنسی معروف اند ، پیوند زده می شوند و نهال های پیوندی آماده انتقال به زمین اصلی هستند. در یک یا دو مرحله کپه ای از خاک را در اطراف پایه می ریزند . در طول فصل رشد ، به تدریج از پای شاخه های درخت ریشه های نابجایی ظاهر می شوند . کار ریختن خاک در پای درخت را 4-3 بار تکرار می کنند . در اواخر فصل رشد ، خاک را کنار زده ، گیاهان جدید را از پایه اصلی جدا می سازند.

کاشت نهال توت :

نهالی که تعداد ریشه زیاد و همچنین ریشه‌هایی قوی داشته باشد را بعد از این که مدتی در آب ماند، در داخل گودالی در خاک، با اندازه‌ای بزرگتر از نهال و ریشه‌هایش، قرار می‌دهند و آبیاری نیز بلافاصله بعد از کاشت انجام می‌گیرد.
مناسب ترین زمان برای کاشت نهال توت، زمانی است که نهال در خواب به سر می برد. فصل بهار و پاییز فصل خواب درخت توت است که می‌توان همان زمان را برای کاشت آن انتخاب کرد. پیش‌تر توضیح دادیم که ابتدا باید گودالی بزرگتر از نهال و ریشه‌های آن در خاک، که بهتر است از نوع رسی باشد، حفر شده و نهال با دقت در آن قرار می‌گیرد. آبیاری را حتماً بعد از کاشت انجام دهید تا ریشه‌ها کاملاً خیس بخورند. هر چه نهال بزرگتر شود مقدار آبیاری مورد نیاز آن نیز کم‌تر می‌شود.

فاصله‌ ی کاشت درخت توت :

برای کاشت هر نهال محاسبه فاصله بین درخت‌ ها از اهمیت بالایی برخوردار است. محصول خوب و با کیفیت در نتیجه رعایت کردن تمامی‌اصول کاشت از جمله فاصله کاشت به دست می‌آید. برای کاشت توت هم این مقدار در حدود بین 6 متر تا 8 متر ‌است. باید حتماً این فاصله رعایت شود تا نهال و ریشه‌های آن رشد بهتری داشته باشند.
آبیاری و کود دهی از دیگر نکات مهمی است که در هنگام کاشت نهال توت باید حتماً به آن توجه کافی شود. اواخر زمستان بهترین زمان ممکن برای کود دهی درخت توت ‌است.

فصل مناسب کاشت توت :

پیش تر بیان کردیم که فصل مناسب برای کاشت توت؛ فصل پاییز و بهار ‌است که نهال در خواب است. البته فصل کاشت باید متناسب با منطقه باشد، مثلاً در مناطق سردسیر بهتر است که نهال در فصل بهار کاشته شود. این امر برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به آن در برابر یخ زدگی انجام می‌شود. اگر در منطقه کاشت شما زمستان های سرد و یخی وجود ندارد، شما می‌توانید کاشت درخت توت، را در فصل زمستان نیز انجام دهید.

پرورش درخت توت در باغچه :

کاشت درخت توت، نه تنها در باغ‌ها و مزارع بزرگ که حتی در باغچه های معمولی نیز کاملاً ممکن است. نهال را نه خیلی در عمق بلکه کمی در سطح قرار دهید البته به گونه‌ای که کاملاً ریشه های آن در داخل خاک قرار بگیرند. همان طور که بیش از این نیز بیان کردیم، بهتر است خاک باغچه شما رسی باشد. به آبیاری و کود دهی در زمان مناسب دقت کافی کنید. رشد نهال توت بسیار کند خواهد بود اما نهالی است که تا سالیان سال به شما محصول خواهد داد.

باغداری و مراقبت های لازم از آفات و بیماری های درختان توت :

از جمله نکات مهمی‌ که در پرورش و کاشت نهال توت باید مورد توجه قرار دهید اصول مربوط به کاشت در آن ‌است. رعایت خاک، آب و هوا و آبیاری مناسب از جمله این اصول هستند. خاک های شنی لومی و آب و هوای معتدل باید فراهم شود تا باغداری مناسب برای نهال توت به عمل آید. مبارزه با آفات که همچون دیگر نهال‌ها برای درخت توت نیز انواع آن وجود دارد، از دیگر اصولی است که باید در محافظت از توت به کار برد.
به کار بردن انواع روش‌ های بیولوژیک برای مبارزه با آفاتی که برای نهال توت مضر هستند، بهترین روش ممکن خواهد بود. تا حد امکان از سموم برای از بین بردن آفات استفاده نشود که می‌تواند خود عواقب بدی را برای مزرعه، محیط و همچنین نهال شما داشته باشد.

خاک مناسب رشد درخت توت :

درختان توت خاک های شنی لومی، مخلوط خاک با مواده پوسیده گیاهی (هوموس) را می پسندند. هوموس امکان تنفس بهتر را به خاک می دهد و باعث بیشتر شدن فعل و انفعالات باکتری های خاک می شود. خاک های مرطوب و با زهکشی نامناسب که برای آب قابل نفوذ نیستند، به هیچ عنوان برای کاشت شاه توت استعداد ندارند.
خاکی می تواند نهال توت با محصول با کیفیت را در خود پرورش دهد که قابلیت تابش های طولانی مدت نور خورشید را نیز داشته باشد.

نحوه‌ی آبیاری نهال و درخت بالغ توت :

نهال توت با گذشت زمان نیاز آب کمتری خواهد داشت. در همان ابتدای کاشت و وقتی هنوز نهال جوان است باید حداقل یک بار در 7 روز آبیاری انجام گیرد. کاشت درخت توت باید در مناطقی انجام شود که دارای بارندگی‌های زیادی باشد چون به‌ طور کلی می توان این گفت این محصول به آب زیادی نیاز دارد. در بسیاری از منابع آمده است که به ‌طور سالیانه در منطقه کاشت توت باید حدود 500 تا 600 میلی لیتر باران ببارد.

نحوه‌ی کود دهی درخت توت و بهترین کود‌های شیمیایی و حیوانی :

کوددهی زمین قبل از کاشت درخت توت می‌تواند به رشد بهتر و محصول با کیفیت تر این نهال بسیار کمک کند. کود مورد نظر برای شاه توت باید از آهن، روی، منگنز، مولیبدن، منیزیم مس و بور غنی باشد. کود باید حداقل با تنه درخت 12 سانتی متر فاصله داشته باشد. البته نکته خیلی مهم در مورد کوددهی خاک‌ها چه برای رشد درختان توت و چه هر نهال دیگر، این است که مقدار کود و زمان کوددهی حتماً طبق اصول انجام شود. کودها باید متناسب با خاک کاشت هر نهال باشند. زمان و دوره کود دادن به شاه توت بر اساس سن متفاوت است. سالی یک بار کود دهی برای اکثر درختان شاه توت کافی است و اگر بیش از اندازه کوددهی صورت گیرد ممکن است به آن آسیب وارد شود. کود در اواسط زمستان به درخت داده می شود و دادن کود بعد از تیر ماه اشتباه است.PH حدود 7 برای خاک کاشت نهال توت، می‌تواند مناسب باشد.

شایع‌ترین بیماری ها و آفات درخت توت :

از شایع‌ ترین آفات نهال های توت انواع شته‌ ها، شپش‌ ها، پشه توت و انواع کنه‌ها هستند و البته ناگفته نماند که عوامل ویروسی و باکتریایی نیز همچنین ممکن است باعث ایجاد بیماری در درختان توت شوند. استفاده از روش‌های بیولوژیکی در مقابله با انواع ویروس‌ها و آفات، همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، بهترین روش ممکن است.

چگونگی هرس درخت توت :

درهرس درختان توت اولاً همه شاخه های خشک شده و بیمار را باید بریده و فوراً سوزاند ثانیاً همه شاخه هایی که به سمت داخل تاج رشد کرده اند و ما آنرا نرک می نامیم به دلیل بی بار بودن و بی جهت مصرف کردن مواد غذایی باید هرس شوند. از همین نرکها درازدیاد درختان توت می توان استفاده نمود. ثالثاً همه شاخه هایی که تاج درخت را بی جهت شلوغ کرده و مانع رسیدن نور به میوه ها می شوند باید حذف نمود. بهترین زمان برای هرس هنگامی است که برگها ریخته و درخت در حالت خواب زمستانی باشد ولی در صورت لزوم در سایر مواقع نیز می توان درخت توت را هرس نمود.

انواع درخت توت ایرانی و خارجی :

برای کاشت توت، شناخت انواع گونه‌ ها و ارقام می‌ تواند اهمیت بالایی داشته باشد. متناسب با شرایط آب و هوایی که هر منطقه دارد، باید گونه و رقم مناسب با همان شرایط انتخاب شده و کاشته شود. نکته قابل توجه این است که هر گونه، شرایط و مشخصات مربوط به کاشت خود را خواهند داشت. نمونه‌هایی از جمله توت سفید، توت سیاه، توت هندی، توت مغولی، توت ژاپنی، توت چینی و توت هندی، ارقام مختلف این میوه هستند. شاه توت و توت سفید نمونه‌هایی هستند که در ایران به وفور کاشته می‌شوند.

خواص و ویتامین‌های توت :

توت میو‌ه ای لذیذ است که علاوه‌ بر طعم عالی و بی نظیری که دارد، دارای خواص بی‌ شماری برای سلامتی نیز ‌است. یکی از مهم‌ ترین تأثیرات آن بر روی گردش خون در بدن انسان است. حرکت خون در بدن را متعادل ساخته و باعث بهتر کار کردن هر کدام از ارگان ها در بدن می‌شود.
تنظیم فشار خون نیز از دیگر تأثیرات این میوه لذیذ بر بدن انسان است. خوردن توت بعد از غذا می‌تواند در هضم غذا به شما نیز کمک کند. تقویت بینایی از دیگر تأثیرات مثبتی است که در منابع مختلف برای این میوه آورده شده است.

0 دیدگاه برای آموزش کاشت توت و شاه توت (آموزش کامل و صفر تا صد)

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

25 + 2 =