آموزش کاشت پرتقال (صفر تا صد)+نحوه کاشت هسته پرتقال در گلدان

آموزش کاشت پرتقال (صفر تا صد)+نحوه کاشت هسته پرتقال در گلدان

برای کاشت هسته مرکباتی مانند پرتقال معمولا از خاک پرلیتی استفاده می کنند که دارای کود گیاهی است. درخت پرتقال در مکان های روباز و مکان هایی که زمستان کمی سردی دارد به خوبی رشد می کند. پرتقال یک درخت زیبا است که می توانید با هسته میوه، آن را بکارید. علاوه بر این درختان پرتقال بوی خوبی تولید می کنند که این مورد خود به تنهایی می تواند یکی از موارد وسوسه کننده برای کاشت آن باشد.

مراحل کاشت هسته پرتقال به شرح زیر است :

1- هسته ها را جدا کنید :

یک پرتقال را برش دهید و با کمک یک قاشق یا چاقو، هسته ها را بیرون بیاورید. درختی که از این دانه رشد خواهد کرد، دقیقا از نوع پرتقالی خواهد بود که شما هسته آن را جدا می کنید.
بنابراین نوعی را انتخاب کنید که دوست دارید. برخی از انواع درخت پرتقال، میوه هایی بدون هسته دارند. به همین خاطر این روش برای آنها مناسب نیست.
هسته های مناسب را تمیز کنید. توجه داشته باشید که هسته هایی که انتخاب می کنید سالم، بسته و تو پر باشند. هسته مورد نظر نباید لک دیده، شکسته یا مشکل دار باشد. بعد از جدا کردن هسته های کاملا سالم، آن ها را درون یک کاسه بریزید و آن را با آب تمیز کنید.
برای پاک کردن کامل دانه ها می توانید از یک پارچه تمیز استفاده کنید. سپس بزرگترین و سالم ترین ها را انتخاب کنید. هسته های سالم را داخل یک کاسه کوچک ریخته و درون کاسه به اندازه کافی آب بریزید. توجه کنید که از آب تمیز برای این کار استفاده کنید و بهتر است کاسه را در دمای اتاق قرار دهید. هسته ها را به مدت 24 ساعت درون کاسه قرار دهید. بعد از 24 ساعت، آب کاسه را دور ریخته و دانه ها را روی یک حوله تمیز قرار دهید. اگر بذرها بیشتر از 24 ساعت خیس بخورند، احتمال زرد شدن آنها زیاد است. اگر می توانید پوسته سخت روی هسته را به آرامی و طوری که به خود هسته آسیبی وارد نشود جدا کنید. در صورتی که فکر می کنید با جدا کردن پوسته سخت هسته، به خود هسته آسیب وارد می شود از جدا کردن پوسته اجتناب کرده و هسته ها را داخل دستمال کاغذی گذاشته، آن را خیس کنید و دستمال را درون یک ظرف قرار دهید.هر از گاهی به ظرف سر بزنید و در صورتی که دستمال رطوبت خود را از دست داده بود به آن آب اسپری کنید.معمولا جوانه زنی هسته ها حدود 14 روز تا 4 هفته متغیر است.

2- جوانه زدن هسته ها :

هسته های جوانه زده را به داخل یک گلدان یا زمین منتقل کنید. در ابتدای کاشت، گلدانی با ارتفاع 10 سانتیمتر برای کاشت هسته پرتقال کافی است. توجه داشته باشید که باید از گلدانی استفاده کنید که سوراخ های مناسب برای زهکشی را داشته باشد. انگشت خود را روی خاک فشار دهید و به اندازه 1.3 سانتی متر حفره ایجاد کنید. سپس هسته را داخل آن قرار دهید. اگر هسته را به طور مستقیم در زمین می کارید، یک حفره کوچک با همین اندازه در زمین ایجاد کنید و هسته را در آن قرار دهید.
پس از کاشت هسته در گلدان، آن را در مکان مناسب و در زیر نور آفتاب قرار دهید. البته به این نکته دقت کنید که در ساعاتی از روز که هوا خیلی گرم می شود (تقریبا از ساعت 1 ظهر تا 5 بعد از ظهر) گلدان را به سایه منتقل کنید تا گیاه را از سوختگی و استرس ناشی از گرما حفظ کنید. همچنین در هوای سرد (معمولا اواخر شب تا طلوع خورشید) نیز باید گیاه را از سرمای زیاد حفظ کنید. هنگامی که جوانه ها کمی رشد کردند، بهتر است با یک کود خفیف، مانند چای کمپوست آن را بهبود بخشید. برای آبیاری نیز می توانید هفته ای یکبار و یا هر زمان که خاک خشک شد به گیاه خود آب بدهید.
با رعایت این موارد گیاه پرتقال به رشد خود ادامه خواهد داد. اما دقت داشته باشید، زمانی که جوانه مقداری بزرگتر شد، باید گلدان را تعویض کنید. هنگام تعویض گلدان مراقب باشید تا ریشه ها را نگیرید و جا به جایی گیاه را با کمک بیلچه باغبانی و به آرامی انجام دهید.

کوددهی درختان پرتقال :

درخت های پرتقال در سال اول نیاز به کود دهی دارند و مواد مغذی زیادی را نیاز دارند. درخت را دو بار در سال با کودهای متعادل مانند 6-6-6 تغذیه کنید. البته کودهای اختصاصی برای مرکبات را نیز می توانید از مراکز باغبانی تهیه کنید. سعی کنید کوددهی را از اواخر اسفندماه تا اوایل مرداد ماه انجام دهید و تا حد امکان در زمستان از کوددهی به گیاه خودداری کنید. پس از اینکه نهال به قد 25 یا 30 سانت رسید، باید آن را به زمین منتقل کنید. بهتر است درخت را در یک مکان آفتابی قرار دهید.

میزان آبیاری درخت پرتقال :

از آنجا که آبیاری درخت پرتقال و به طور کلی مرکبات یکی از ارکان اصلی به دست آوردن محصول زیاد و با کیفیت است، باید در میزان و کیفیت آبیاری درختان دقت کافی داشته باشید. تأمین میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات برای درختانی که میوه‌های شیرین تولید می‌کنند دارای اهمیت بیشتری است، زیرا قسمت اعظم میوه از آب تشکیل شده است.

در مناطقی که سالیانه دارای بیش از ۷۰۰ میلی‌متر باران با پراکندگی یکنواخت باشند، میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات به خوبی تأمین می‌شود. در نقطه مقابل مناطقی از کشور با بارش بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌متر قرار دارند. در این مناطق نیاز به آبیاری مرتب در سراسر فصل رشد اهمیت دوچندان دارد، چرا که نمی‌توان برای تأمین میزان آب مورد نیاز فرایند رشد تنها به طبیعت اعتماد کرد.

فرایند آبیاری تنها شامل ریختن مقدار کافی آب بر خاک درخت نیست؛ بلکه تشخیص میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات، بهترین زمان آبیاری آن‌ها، به کار بردن بهترین روش آبیاری و … هم در موفقیت نقش کلیدی دارند. میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات بر اساس اندازه، نوع درخت، خاک و زمان سال تعیین می‌شود. به عنوان مثال، یک درخت نارنج با سایبان سه متری در طول ماه مرداد در خاک شن و ماسه به حدود ۵۲ لیتر آب در روز نیاز دارد. درختی با همان اندازه تقریبی در خاک رس، تقریباً به ۱۵ لیتر آب در روز نیاز دارد.
بسته به اندازه درخت، این مقدار می‌تواند به اندازه ۶۴ لیتر آب در روز در فصل زمستان و ۵۱۱ لیتر آب در روز در تابستان باشد
در طول فصل رشد هفته‌ای دو تا سه بار درختان پرتقال خود را آبیاری کنید. پس از آبیاری، خاک باید مرطوب باشد اما خیس نباشد. اگر درختان تحت شرایط آفتاب گرم، باد شدید یا خشک سالی قرار بگیرند، در ماه های زمستان روند آبیاری را یک بار در هفته ادامه دهید.

میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات تازه کاشته شده :

درختان جوان تا زمانی که بالغ شوند به آبیاری عمیق و منظم نیاز دارند که این زمان ممکن است دو یا چند سال طول بکشد.
حوضچه‌ای به فاصله ۲۰ سانتی‌متر از تنه در اطراف درخت مرکبات تازه کاشته شده حفر کنید. چندین بار آن را با آب پر کنید تا ریشه رطوبت مورد نیاز را به ‌مرور دریافت کند. ریشه درخت جوان را یک روز در میان طی دو هفته اول و سپس دو بار در هفته برای چند ماه اول آبیاری کنید.
اگر آب مورد نیاز گیاهان خود را با آب باران تأمین می‌کنید اما در دو سال اول، آن منطقه پنج روز یا بیشتر بارندگی نداشته باشد، آبیاری اضافی لازم است.

میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات بالغ :

درختان مرکبات بالغ در هر سنی باید مرتباً آبیاری شوند. برای تعیین زمان آبیاری انگشت خود را تا عمق ۵ سانتی‌متری خاک وارد کنید. اگر خاک کاملاً خشک باشد، وقت آبیاری درخت است.
درختان مرکبات کاشته شده در زمین، سیستم ریشه‌ای گسترده‌تری ایجاد می‌کنند که حتی در زمان خشک شدن هوا بتوانند به آب دسترسی داشته باشند.

بهترین روش آبیاری درخت مرکبات چیست؟

درختان مرکبات دارای سیستم ریشه‌ای گسترده‌ای در زیرخاک هستند، اما ریشه‌های فعال آن‌ها برای جذب آب سطحی هستند. این درختان میوه از درختان همیشه سبز بوده و به آبیاری میزان کم اما به صورت مداوم نیاز دارند.
استفاده از آبیاری بارانی و یا سطحی برای این درختان، باعث تلف شدن آب زیادی می‌شود. در حقیقت انتخاب صحیح سامانه آبياري باعث تفاوت ذخيره آب در خاك می‌شود. با توجه به میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات، بهترین سامانه آبیاری آن‌ها، سیستم آبیاری قطره‌ای است.
آبیاری قطره‌ای باعث آزاد شدن قطره‌های آب به صورت تدریجی بر روی قسمت ریشه های گیاه شده و از تنش های رطوبتی جلوگیری می‌کند. بری افزایش راندمان این سامانه بهتر است قطره چکان ها به صورت خطی نصب شوند.
مقدار آب مورد نیاز درخت در آبیاری قطره ای با آبدهی ۴ تا ۸ لیتر بر ساعت، تأمین می‌شود. در سه سال اول کاشت درختان مرکبات یک ردیف قطره چکان برای تأمین میزان آب مورد نیاز درخت مرکبات با فاصله‌ی ۱۸ تا ۲۰ سانتی‌متر از ساقه گیاه کافی است.
پس از سه سال مقدار آب مورد نیاز درخت در آبیاری قطره ای افزایش یافته و باید یک ردیف جدید قطره چکان به ردیف قبلی اضافه کنید. با استفاده از این روش علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، از رشد علف های هرز، ترک خوردن میوه، سرمازدگی و پوسیدگی ریشه ها در اثر آبیاری زیاد جلوگیری می‌شود.

درختان پرتقال یک بار در اول بهار و یک بار هم در اوایل پاییز بار می دهند.
سوالات متداول در مورد پرتقال:
آیا دانه های پرتقال خوراکی است؟
بلعیدن دانه های پرتقال مضر نیست و ایرادی ندارد. در حقیقت، وقتی بذر پرتقال را قورت می دهید، به همان شکل از بدن خارج خواهد شد. با این حال، وقتی آنها را بجوید (البته حواستان باشد که طعم آن تلخ است)، قطعاً فیبر را به رژیم غذایی شما اضافه می کند.
فواید دانه های پرتقال برای سلامتی چیست؟
دانه های پرتقال سرشار از آنتی اکسیدان هستند و به همین دلیل به بهبود ایمنی بدن کمک می کند. ویتامین C موجود در آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. درست مثل پرتقال، دانه های آن نیز منبع خوبی از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که بدن ما را مرطوب و تازه نگه می دارد و سلامت کلی ما را بهبود می بخشد.
درختان پرتقال با چه سرعتی رشد می کنند؟
این درختان در صورت رشد کامل فقط به 10 تا 20 متر می رسند که معمولاً 13 سال طول می کشد.
آیا درختان پرتقال که از دانه رشد می کنند میوه می دهند؟
اکثر مرکبات از بذر آنها تولید می شوند، و این یعنی درختی که از دانه رشد می کند مانند درخت مادر میوه تولید می کند.
درختان پرتقال به چه میزان آب نیاز دارند؟
درخت شما باید هفته ای دو بار آبیاری شود تا زمانی که رشد جدیدی را نشان دهد. پس از آن، درختان مرکبات دوست دارند بین آبیاری خشک شوند، بنابراین پس از استقرار درختان، هر 10 روز تا دو هفته یک بار آبیاری عمیق انجام دهید.
چگونه یک درخت پرتقال را در فضای بسته پرورش می دهید؟
بیشتر درختان مرکبات روزانه به هشت تا 12 ساعت نور خورشید نیاز دارند. هنگام پرورش آنها در داخل خانه، گیاهان خود را در کنار پنجره ای رو به جنوب با جریان هوای مناسب قرار دهید. در صورت لزوم، در ماه های تاریک زمستان با چراغ رشد را تکمیل کنید.
درختان نارنج برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند؟
درختان نارنج می توانند در خاک های مختلف رشد کنند. برای رشد و سلامتی مطلوب، شما خاکی با زهکشی مناسب و PH خاک بین 5 تا 6.5 می خواهید. شما همچنین خواهان خاکی غنی از لوم هستید که ترکیبی از ماسه، سیلت و خاک رس باشد.

0 دیدگاه برای آموزش کاشت پرتقال (صفر تا صد)+نحوه کاشت هسته پرتقال در گلدان

  • هنوز برای این مقاله نظری ثبت نشده است.

دیدگاه شما

28 + 4 =